Zakątki pełne uroku: odkrywaj najpiękniejsze plaże Balearów

Hiszpańskie plaże, słynące ze swojej urody i różnorodności, zdobyły w tym roku prestiżowe wyróżnienie. Uznane zostały za jedne z najczystszych i najlepiej utrzymanych na półkuli północnej. Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej, która corocznie przyznaje Błękitne Flagi – certyfikaty dla najbardziej utrzymanych plaż na świecie, wyróżniła hiszpańskie wybrzeże aż 686 razy! Cel programu jest jasny – promować ochronę środowiska w nadmorskich miejscowościach, marinach jachtowych oraz miejscach przeznaczonych do kąpieli.

Jeśli chodzi o piękno, to plaże Balearów są nieporównywalne. Te wyspy bywają nazywane letnią stolicą Hiszpanii. Wyselekcjonowaliśmy sześć wyjątkowych miejsc, które naszym zdaniem, dzięki swojemu położeniu, czystości i naturalnym warunkom zadowolą nawet najbardziej wymagających amatorów plażowania.

Plaża Ses Illetes – Formentera

Formentera, najbardziej dziewicza z wysp archipelagu Balearów, szczyci się posiadaniem plaży Ses Illetes. Uważana za jedną z najpiękniejszych w Hiszpanii, rokrocznie zdobywa ona wysokie miejsca w globalnych rankingach. Największym atutem tego miejsca jest dziewiczy i doskonale utrzymany obszar. Z racji swojego położenia w chronionym parku Ses Salines, dostęp samochodowy jest ograniczony, co sprzyja ekologicznemu środowisku. Plaża ta jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO, uznana za miejsce o wyjątkowej urodzie i wartości przyrodniczo-krajobrazowej. Kryształowo czysta woda, biały piasek i niesamowite widoki na pobliską Ibizę – kto mógłby im się oprzeć?

Cala Conta – Ibiza

Cala Conta na Ibizie, słynie z intensywnie turkusowej barwy wody, która jest jej charakterystycznym znakiem rozpoznawczym. Ze względu na swoje położenie na zachodzie wyspy, plaża ta może poszczycić się wyjątkowo czystymi wodami. Swoją popularność zawdzięcza niezapomnianym widokiem na otaczający krajobraz oraz na usytuowaną naprzeciwko wysepkę S’Illa des Bosc. Brak cienia może być problemem, dlatego dobrze jest zabierać ze sobą parasol i kremy z wysokimi filtrami. Wieczory na plaży Cala Conta to czas spędzany w jednym z pobliskich chiringuitos (restauracji na plaży), z których można podziwiać jeden z najpiękniejszych zachodów słońca na Ibizie.

Playa de Muro – Majorka

Na Majorce, pełnej pięknych plaż i ukrytych zatoczek, Playa de Muro to miejsce szczególnie bliskie sercu rodzin z dziećmi. Ta plaża na północy wyspy jest chętnie wybierana ze względu na długą linię płytkiej wody przybrzeżnej oraz dostęp do większości udogodnień. Jej sąsiedztwo z rezerwatem przyrody S’Albufera sprawia, że wody są czyste, a ich turkusowy odcień i wysoka temperatura zachęcają do kąpieli. Z dumą może się pochwalić Błękitną Flagą. Sześć kilometrów białego piasku sprawia, że nawet w weekendy można tu spędzić spokojny dzień bez tłumów.