Poznaj storczyki, które swym pięknem urzekają każdego, cz.2

Pielęgnacja storczyków w trakcie kwitnienia

Przyjemny czas w końcu nadszedł i twoja orchidea rozkwitła! Ale podczas kwitnienia wymaga większej uwagi. Niektóre storczyki mogą kwitnąć 2-3 razy w roku (dziękują w ten sposób za uwagę, miłość i troskę, jaką ich obdarzyłeś). Sam okres kwitnienia może trwać do trzech miesięcy.

Zwykle storczyk kwitnie w wieku półtora roku, pod warunkiem, że jest dobrze pielęgnowany. W okresie kwitnienia nie zaleca się zmiany lokalizacji rośliny. Dlatego należy pozostawić ją tam, gdzie jest.

  • Zapewnij dodatkowe oświetlenie i rozproszone światło słoneczne. Zimą można używać specjalnych lamp, ponieważ naturalnego światła słonecznego jest bardzo mało.
  • Unikaj różnic temperatur.
  • Wskazane jest podlewanie roślin pod korzeń i niespryskiwanie ich w tym czasie. Woda spadająca na kwiaty może je zabić.

Po kwitnieniu konieczne jest usunięcie suchej części szypułki. Warto zauważyć, że jeśli usuniesz część szypułki, pozostawiając trzy dolne węzły, możesz spowodować wczesne ponowne kwitnienie.

Jeśli szypułka jest jeszcze zielona i elastyczna, można ją zostawić – po chwili kwiaty mogą się na niej ponownie pojawić.

Ważne! Sucha część szypułki ma pustą strukturę. Zamknij otwór woskiem pszczelim. W przeciwnym razie dostanie się wilgoci do środka może spowodować, że roślina zacznie gnić.

Pielęgnacja storczyków po kwitnieniu

Po kwitnieniu zaczyna się okres uśpienia i w tym czasie lepiej nie przeszkadzać roślinie. Umieść ją w jasnym miejscu, ale tak aby bezpośrednie promienie słońca nie padały na liście.

Częste podlewanie w tej chwili nie jest konieczne – wystarczy podlewać tylko wtedy, gdy gleba jest już lekko sucha. Upewnij się, że nawozisz, pomoże roślinie szybciej odzyskać siły i zacząć przygotowywać się do nowego okresu kwitnienia. Utrzymuj optymalną temperaturę i wilgotność (w zależności od rodzaju i odmiany storczyków) w pomieszczeniu. Okresowo organizowany prysznic pomoże przywrócić siłę roślinie.

 

Podsumowując powyższe, możemy stwierdzić, że prawidłowa pielęgnacja pięknych storczyków nie jest bardzo skomplikowana i może ją wykonać każda osoba. Najważniejsze to robić wszystko z miłością i uzbroić się w wiedzę oraz cierpliwość.

Przeczytaj również część pierwszą artykułu o pielęgnacji storczyków.