Poznaj storczyki, które swym pięknem urzekają każdego, cz.1

Storczyki to piękne tropikalne kwiaty. Urok i wyrafinowanie storczyków nie pozostawiają nikogo obojętnym. W dawnych czasach, w Grecji kwiat orchidei uważany był za kwiat miłości, a w późniejszych wiekach przygotowywano z niego mikstury miłosne.

Aby podkreślić kobiecą delikatność i wyrafinowanie, często porównywano ją do orchidei. Wzory kwitnących storczyków były wykorzystywano do ozdabiania porcelany czy haftowania.

Dlatego wielu miłośników kwiatów chce codziennie cieszyć się pięknem tej rośliny. Aby jednak storczyki cieszyły oczy i duszę, należy o nie dbać uważnie i, co najważniejsze, właściwie. Dla tych, którzy dopiero zaczynają komunikować się z tymi cudownymi kwiatami kilka porad.

Różnorodność storczyków

Różnorodność storczyków jest po prostu niesamowita. W naturze występuje około 70 gatunków storczyków i tysiące gatunków już wyhodowanych przez człowieka.

Opisanie odmian tego wspaniałego kwiatu zajmie prawdopodobnie kilka drukowanych tomów. Jest wielu, którzy chcą kupić storczyk i zobaczyć na własne oczy piękne kępy kwiatów, ale wielu powstrzymuje niepewność swojej wiedzy i umiejętności w zakresie pielęgnacji rośliny. Porady również różnią się treścią. Niektórzy mówią, że to łatwe, inni mówią, że to trudne. Ale dzięki pracy wielu hodowców wyhodowano takie odmiany hybrydowe, które nie wymagają specjalnej wiedzy z zakresu pielęgnacji storczyków.

Podstawy pielęgnacji

Jeśli w doniczce występuje wilgotna kondensacja, doniczka jest wystarczająco ciężka, a korzenie powietrzne mają przyjemny zielony kolor, podlewanie może się opóźnić. W innych przypadkach lepiej nie odkładać tej procedury. Pamiętaj, że podczas kwitnienia roślina potrzebuje więcej wilgoci.

Aby storczyki cieszyły Cię obfitym i bujnym kwitnieniem, musisz zadbać o prawidłowe oświetlenie kwiatu. Jednak bezpośrednie światło słoneczne może „spalić” liście, więc światło słoneczne powinno być rozproszone.

Zimą należy zainstalować dodatkowe oświetlenie, ponieważ w zimie światło dzienne jest krótkie, a orchidee są roślinami tropikalnymi i są przyzwyczajone do długich godzin światła dziennego. Aby sztucznie wydłużyć jasną część dnia, stosuje się specjalne lampy.