Czy warto sięgać po poradniki?

Poradnik wielu z nas może kojarzyć się z przekazywaniem ogólnych informacji w przydługiej książce, często opartych na opinii autora. Takie spojrzenie zdecydowanie rozpromowali w nas autorzy, którzy nie mając żadnego pojęcia o rozwoju osobistym, zdecydowali się coś o nim napisać. Jednak prawdziwy poradnik to kopalna wiedzy i możemy z niego wiele wciągnąć, musimy tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Nie każdemu mogą wystarczyć

Poradnik nie sprawi, że nasze życie nagle zacznie się zmieniać. Wiele osób myśli jednak takimi kategoriami i popełnia w związku z tym wiele błędów. Kiedy czytamy daną książkę, wyciągamy z niej pewne zasady albo porady, które nam się podobają, ale rzadko kiedy sami z siebie wprowadzamy je w życie. Możemy za to wymagać, żeby zrobiły to za nas osoby z naszego najbliższego otoczenia. I w ten sposób po przeczytaniu książki o wychodzeniu z toksycznych relacji sami nie potrafimy tego zrobić, ale zaczynamy diagnozować naszych znajomych i im doradzać. A przecież to sobie mieliśmy w pierwszej kolejności pomóc.

Musimy podejść do nich z otwartą głową

Poradniki są w stanie nam pomóc, ale musimy im zaufać. Wiele osób sięgając po jakąś książkę z tego gatunku, od razu zakłada, że ich przypadek jest inny, że do niego nie pasuje nic, co zostało w książce powiedziane, a nawet jeśli odnajdują jakieś podobieństwa, to nie wprowadzają rad autora w życie, bo wydają im się infantylne i niewarte świeczki. Tymczasem osoby z otwartą głową nie tylko nie zamykają się na nowe rozwiązania, ale także znacznie chętniej wprowadzają je w życie. Jeśli coś nie pasuje do ich przypadku, to modyfikują rady autora w ten sposób, żeby mogły okazać się dla nich pomocne.

Nie każdy poradnik jest napisany dobrze

Problemem z poradnikiem jest oczywiście to, że nie każdy z nich został napisany przez kompetentną osobę. Czasami ci autorzy, którzy świetnie radzą sobie w rozmowie z ludźmi, niekoniecznie potrafią przelać swoje myśli na papier, w wyniku czego ich książki są chaotyczne i nie mają żadnego logicznego sensu. Są też osoby, które specjalizują się w pisaniu masowych poradników i w konsekwencji w zasadzie nikt nie może z nich w pełni skorzystać. Jeśli cokolwiek w poradniku budzi twoje wątpliwości, to najlepiej będzie, jeśli go odłożysz. Nie ma sensu marnować na niego swój czas i starać się wypełniać zadania w nim zgromadzone.

Zajrzyj na https://wroclawinfo.pl, aby mieć pewność, że przeczytane przez Ciebie poradniki i informacje pochodzą z pewnego źródła.