Odkrywanie Wenezueli – zjawiskowe krajobrazy, dzikie zwierzęta i fascynujące atrakcje przyrodnicze

Wenezuela jest prawdziwą perłą dla wielbicieli przyrody z całego świata, ze względu na różnorodność jej ekosystemów. Ta południowoamerykańska kraina oferuje wiele naturalnych skarbów od tętniącej życiem dżungli Amazonii, przez majestatyczne szczyty Andów Wenezuelskich z ich wspaniałymi wodospadami, aż po malownicze wyspy otoczone błękitną wodą pełną kolorowych raf koralowych. Piękno Wenezueli to nie tylko różnorodność krajobrazów, ale również bogactwo fauny, które obejmuje mnóstwo gatunków dzikich zwierząt, ptaków i stworzeń morskich.

Park Narodowy El Ávila to jedno z najpiękniejszych miejsc w Wenezueli. Położony blisko stolicy kraju – Caracas – jest prawdziwym rajem dla miłośników natury. Dostęp do tego niezwykłego miejsca zapewnia kolejka gondolowa Teleférico de Caracas, która w kilka minut przenosi podróżnych z miejskiego zgiełku do serca dzikiej, tropikalnej dżungli. Ten gęsty i nietknięty las tropikalny jest jednym z najbardziej zachwycających widoków, które można podziwiać podczas wakacji w Wenezueli.

Park Narodowy Canaima i Gran Sabana to kolejna atrakcja, którą warto zobaczyć. Ten obszar o powierzchni 3 milionów hektarów, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest niezwykle różnorodny. Obejmuje płaskowyż La Gran Sabana z ponad 100 górami stołowymi, które górują nad otaczającym je terenem na wysokość przekraczającą 1000 metrów, a także malownicze laguny i liczne wodospady.

Gwiazdą parku jest najwyższy wodospad na świecie – Salto Angel. Jego wysokość oficjalnie wynosi 979 metrów (choć niektóre źródła podają aż 1054 metry), a dojście do niego jest prawdziwą przygodą, wymagającą przeprawy przez dżunglę na tratwie. To jednak doskonała okazja do podziwu innej atrakcji Wenezueli – indiańskich domów z trzciny, stojących na palach.

W Parku Narodowym Canaima znajduje się również drugi co do wielkości wodospad Wenezueli – Salto Kukenan. Choć jest nieco mniejszy od Salto Ángel (ma wysokość 674 metrów), to ze względu na swój piękny widok cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Do innych znaczących wodospadów, które można podziwiać w parku, należą Salto Sapo, Salto El Hacha, Salto Paraíso i Salto Kama-Merú.

Dla miłośników fauny tropikalnej Wenezuela oferuje również możliwość odwiedzenia delty rzeki Orinoko. Miejsce to jest pełne różnorodności dzikich zwierząt, zarówno lądowych jak i morskich. Można tu zobaczyć kajmany, manaty, liczne gatunki żółwi czy delfinów, a także małpy, kapibary, oceloty, mrówkojady, leniwce, a nawet rzadko spotykane jaguary. Obszar ten jest także domem dla wielu gatunków węży, żab, ropuch oraz innych płazów i gadów. Rzeka Orinoko obfituje w różnorakie gatunki ryb, w tym znane piranie. Dodatkowo obszar ten jest bogaty w owady, co przyciąga wiele ptaków owadożernych. Można tu spotkać także kolibry oraz liczne odmiany papug.