Winiarnia Stina na wyspie Brač: Zagłębie winiarskie o korzeniach sięgających czasów rzymskich

Położona na wyspie Brač winiarnia Stina jest nie tylko atrakcją dla miłośników tego trunku, ale również miejscem pełnym historii. Nasza wizyta na tej malowniczej chorwackiej wyspie miała miejsce podczas Międzynarodowego Spotkania Influencerów Turystycznych, które odbywało się w ramach kampanii #CentralDalmatiaPower. W tym okresie zdecydowaliśmy się na zwiedzanie urokliwego miasteczka Bol, gdzie po krótkim relaksie na plaży Zlatni Rat skierowaliśmy nasze kroki do centrum. Tam, naprzeciwko urokliwej mariny Bol, znajduje się wspomniana Winiarnia Stina, szczycąca się mianem pierwszej spółdzielni winiarskiej w Dalmacji.

Historia uprawy winorośli na wyspie Brač jest naprawdę fascynująca. Według legendy, pierwsze sadzonki winorośli trafiły na tę wyspę dzięki uciekinierom z Troi. Bez wątpienia jednak wiadomo, że uprawa i produkcja wina na Brač ma swoje korzenie w czasach rzymskich. Odmiana winorośli Plavac mali, która doskonale radzi sobie przy niskiej wilgotności i dużej ilości ciepła i słońca, jest sadzona u stóp Vidovej Gory od niepamiętnych czasów.

W 1900 roku mieszkańcy Bol na wyspie Brač postanowili zorganizować Pierwszą Dalmatyńską Spółdzielnię Winiarzy. Już trzy lata później powstała winiarnia, która dzięki przełomowym technologiom winiarskim, zyskała uznanie nie tylko w Austro-Węgierskim Cesarstwie, ale również w całej Europie. W 1909 roku wina z Bol zdobyły swój pierwszy złoty medal na międzynarodowej wystawie w Paryżu.

Winiarnia Stina, której nazwa oznacza „kamień”, położona jest w sercu Bol. Jej obecność jest dostrzegalna już z daleka – na budynku widnieje napis „Prva Dalmatinska Vinarska Zadruga” oraz data 1903. W 2009 roku piwnice zostały wynajęte przez firmę należącą do Jako Andabaka, jednego z najwybitniejszych hotelarzy w Chorwacji. Po przejęciu budynku przeprowadzono gruntowną modernizację, zachowując jednak oryginalny charakter miejsca. W rezultacie powstało miejsce łączące nowoczesność ze z szacunkiem dla tradycji.