Ukąszenia owadów i wstrząs anafilaktyczny, jak się zachować

Wysokie temperatury i wilgotność sprzyjają nasileniu się owadów, których ugryzienie może przysporzyć wielu kłopotów. W poniższym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje o tym jak zapobiegać ugryzieniom i jakie kroki podjąć, gdy do ugryzienia dojdzie.

Co robić w przypadku ukąszeń owadów?

W tym sezonie występuje wiele owadów z rodziny błonkoskrzydłych, które mogą nas użądlić. Pszczoły, osy, szerszenie, choć o różnych cechach i metodach w zakresie „agresji” (musimy zwracać uwagę na to, jak się zachowujemy, aby ograniczyć ryzyko) mogą w rzeczywistości stać się wrogami naszej skóry. W większości przypadków dyskomfort związany z bólem i możliwym swędzeniem z czasem samoistnie się zmniejsza, podobnie jak powstający bąbel. Ale są ludzie, którzy mogą mieć nieprawidłowe reakcje, takie jak wstrząs anafilaktyczny.

Różne poziomy nasilenia w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego

Jak wspomniano, nie wszystkie błonkoskrzydłe wywołują identyczne reakcje. Wiele zależy od poziomu świadomości danej osoby. Ponieważ niektórzy ludzie, które mogą zainicjować bardzo poważne sytuacje, podczas gdy inne ograniczają się do przejściowych irytacji. Niestety, proces prowadzący do wstrząsu anafilaktycznego zawsze przebiega podobnie. Reakcje po użądleniu, oczywiście u osób predysponowanych do wystąpienia szczególnie intensywnych objawów po uprzednim uczuleniu, mogą zasadniczo być czterech typów.

Łagodniejsza forma objawia się rodzajem uogólnionej pokrzywki z silnym swędzeniem. Jeśli ukąszenie było cięższe, towarzyszą wówczas również zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka i uczucie ciężaru w klatce piersiowej. Następnie dochodzimy do fazy trzeciej, najpoważniejszej, w której obrzęk głośni (tj. rodzaj zwężenia dróg oddechowych, przez które przepływa powietrze) jest przyczyną poważnych zaburzeń. Trudno jest takiej osobie oddychać, podobnie jak w przypadku bardzo ciężkiego ataku astmy. Zdarza się, że nie może również przełykać. Wreszcie czwarta forma, która może być śmiertelna, prowadzi do spadku ciśnienia krwi, utraty przytomności i zapaści. Na froncie leczenia, zdaniem ekspertów, zawsze trzeba być przygotowanym, zwłaszcza jeśli wiesz, że szczególnie reagujesz na ewentualne niepożądane spotkanie z owadem.

Lepiej zapobiegać przedwcześnie

Ogólnie rzecz biorąc (pamiętaj, aby zawsze zwracać się do alergologa, aby powiedział ci, co zabrać ze sobą. Na pierwszych poziomach nasilenia możesz również stosować leki przeciwhistaminowe i pochodne kortyzonu. Ale ci, którzy obawiają się poważniejszych postaci, powinni zawsze mieć je pod ręką.

Na froncie prewencyjnym, aby ograniczyć ryzyko „przyciągania” wrogów, którzy mogliby nas zaatakować, zawsze warto mieć preparaty odstraszające. Jeśli jesteś osobą uczuloną na ukąszenia owadów, unikaj miejsc, które są ich naturalnym środowiskiem. Najzwyczajniej w świecie, nie wchodź im w drogę.