Tajemnicza uroda Wysp Paklińskich w pobliżu Hvar

Widok, który rozpościera się przed oczami z Twierdzy Španjola, wieżącej się kilkanaście metrów nad miastem Hvar, kieruje wzrok na Wyspy Paklińskie. Ta malownicza grupa wysp stanowi popularne miejsce wypoczynku zarówno dla mieszkańców Hvaru, jak i dla przyjezdnych turystów. Wielbiciele żeglarstwa również znajdą tu swój raj, mając do dyspozycji marinę ACI.

Wyspy Paklińskie można podziwiać bezpośrednio z miasta Hvar, z perspektywy drona, a także ze wzgórza dominującego nad miastem, na którym umieszczona jest Twierdza Fort Napoljun, zwana również Napoleonem.

Pakleni Otoci, jak brzmi lokalna nazwa Wysp Paklińskich, to zestaw 16 wysepek usytuowanych naprzeciwko wejścia do portu w Hvar. Słowo „pakleni” często jest tłumaczone jako „piekielne”, choć prawidłowa interpretacja pochodzi od terminu „paklina”, co oznacza smołę lub żywicę sosnową, dawniej służącą do pokrywania kadłubów statków.

Grupa wapiennych wysp Pakleni Otoci charakteryzuje się skalistymi i jałowymi brzegami, porośniętymi makią i niskimi drzewami. Akweny otaczające wyspy są miejscem silnych prądów, a ich płytkie przejścia uniemożliwiają podpłynięcie większym jednostkom.

Nie stanowi jednak to przeszkody dla tych, którzy chcą odwiedzić te miejsca na jachcie czy taksówką wodną. Przepiękne zatoczki z piaszczystymi i żwirowymi plażami oraz krystalicznie czyste morze działają na turystów jak magnes, przyciągając ich swym nieodpartym urokiem.