Szczepienia dla podróżnych – jak bezpiecznie podróżować po Afryce i nie tylko!

Szczepienia dla podróżnych – to niezwykle istotny temat, którym powinna zainteresować się każda osoba wyjeżdżająca do Afryki czy innych egzotycznych krajów. O jakich szczepieniach mowa? Ile czasu przed wyjazdem należy się zaszczepić? Ile to kosztuje? Co warto wiedzieć o szczepieniach dla podróżnych? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jakie szczepienia dla podróżnych?

Do grupy szczepień obowiązkowych dla podróżnych należy szczepienie przeciwko żółtej gorączce, które wymagane jest przy wyjeździe do części krajów tropikalnych, znajdujących się m.in. w Afryce oraz Ameryce Południowej. Świadectwo szczepienia umieszczane jest w żółtej książeczce WHO (Międzynarodowa Książeczka Szczepień). 

Przed wyjazdem w tropiki należy sprawdzić listę krajów, w których szczepienia są obowiązkowe. Taką informację znajdziemy w najbliższej Poradni Medycyny Podróży lub też Poradni Chorób Tropikalnych. 

Obowiązkowe szczepienia trzeba wykonać przed podróżą do takich krajów jak: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Gwinea Bissau, Kamerun, Kongo, Liberia, Mali, Niger, Republika Środkowo-Afrykańska, Ruanda, Togo, Sierra Leone, Wybrzeże Kości Słoniowej. 

Należy pamiętać, że brak informacji o zachorowaniach na żółtą febrę w danym miejscu wcale nie oznacza braku ryzyka zagrożeniem. 

Szczepienia zalecane natomiast to: szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A czy szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Warto dodać, że tego typu szczepienia ochronne można wykonać niezależnie od wyjazdów. 

Do innych zalecanych szczepień należą także szczepienia przeciwko takich schorzeniom jak: zakażenia meningokokowe, dur brzuszny czy kleszczowe zapalenie mózgu. 

Szczepienia obowiązkowe i zalecane – ile czasu przed wyjazdem?

Konsultacja lekarska zalecana jest nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą do krajów egzotycznych. Przykładem są szczepienia do Kenii, w której to występuje całoroczne zagrożenie malarią. Z uwagi na inny klimat oraz warunki panujące w tym kraju, jesteśmy bardziej narażeni na choroby niż rdzenni mieszkańcy. 

Nabycie odporności po szczepieniu przed podróżą wymaga niejednokrotnie kilkunastu dni, a nawet do uzyskania odpowiedniej ochrony, niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek szczepionki. 

Warto także pamiętać, że nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się ze specjalistą w celu uzyskania informacji na temat możliwości otrzymania szczepionki, a także wyboru leków oraz innych działań profilaktycznych. 

W przypadku żółtej gorączki szczepionkę należy wykonać na co najmniej 10 dni przed planowanym wyjazdem. 

Należy również dodać, że w zależności od stanu zdrowia podróżnego, lekarz, poza obowiązkowymi sczepieniami, może zlecić inne szczepienia. Wybór szczepień także od indywidualnych przeciwwskazań. 

Ile kosztują szczepienia dla podróżnych?

Szczepienia dla podróżnych  – ile to właściwie kosztuje? Z pewnością wiele osób podróżujących zastanawia się, jaki jest koszt szczepienia ochronnego. W przypadku takich chorób jak żółta febra (szczepienia przeciwko żółtej gorączce) należy liczyć się z kwotą 240 zł za 1 podanie. 

Natomiast, aby zaszczepić się na poliomyelitis (choroba Heinego-Medina) trzeba dokonać opłaty w wysokości 100 zł za 1 podanie. Tężec to koszt 33 zł, zakażenie meningokokowe: 210 zł, dur brzuszny: 240 zł, wirusowe zapalenie wątroby typu A: 200 zł za podanie, typu B: 80-240 zł. 

Jak widać, że przed podróżą do określonych krajów, wykonanie szczepień jest niezbędną kwestią. Przy planowaniu wyjazdu należy zatem pamiętać o odpowiednim przygotowaniu w sferze zdrowotnej, dzięki któremu nie będziemy objęci zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby występujące w tropikach. 

Więcej informacji znajdziemy w sieci punktów szczepień: TropicalMed