Słowenia rowerem

Słowenia to kraj, który zapewnia doskonałe warunki do uprawiania różnych sportów. Jednym z nich, bardzo często wybieranym przez turystów jest jazda na rowerze. Krajobraz Słowenii jest bardzo zróżnicowany, co jest dużym atutem dla rowerzystów. Trasy nie są monotonne i każdy indywidualnie może sobie dobrać je sobie do własnych możliwości. Matka natura obdarzyła ten kraj zmieniającą się dynamicznie rzeźbą terenu oraz krajobrazem: doliny i pagórki, drogi węższe lub szersze, z górki lub po terenie płaskim. Tutejsze tereny są bardzo malownicze, więc widoki towarzyszące jeździe na rowerze są zachwycające.

W całym kraju przez wszystkie sezony odbywają się maratony, konkursy i imprezy rowerowe. Klimat pogodowy Słowenii sprzyja temu, żeby sezon kolarski trwał cały rok.

Dojazd do Słowenii z rowerem

Informacje ogólne

Jadąc samochodem do Słowenii najszybszą i najpopularniejszą trasą, jest ta przez Czechy i Austrię. Przypominamy, że w krajach, przez które będziemy przejeżdżać obowiązują Państwa winiety, a ich brak skutkuje mandatem. Na stronie WWW znajdą Państwo więcej aktualnych informacji: winiety do Austrii. Droga z południa Polski zajmuje niecałe 10 godzin (ok. 980 km).

Sugerowany przez nas czas, na jaki warto udać się do Słowenii to około siedem dni, tak żeby zobaczyć najciekawsze atrakcje oraz przejechać zaplanowane trasy rowerowe. Słowenia to piękny kraj, a odkrywanie go na rowerze będzie jeszcze bardziej atrakcyjne.

Samochód osobowy

Najpopularniejszym środkiem transportu, wybieranym na każdy wypoczynek jest samochód, także na wycieczkę powiązaną z aktywnością fizyczną jaką jest jazda na rowerze. Jeżeli chodzi o przewóz Państwa sprzętu najczęściej wybierane są te dwie opcje:

  • Relingi dachowe – to sposób na przewożenie rowerów na dachu. Jego wadą jest wytwarzający się opór powietrza lub owady na rowerach (podobnie jak to się dzieje na rejestracjach samochodowych, co widoczne jest po dalszych wyprawach). Wtedy nasz sprzęt trzeba wyczyścić i usunąć owady. Drugim minusem jest zmoczenie się rowerów, jeżeli pogoda podczas naszej podróży nam się nie uda. Ci z Państwa, którzy chcą zabezpieczyć swój sprzęt mogą zakupić specjalne ochronne pokrowce, dostępne w sklepach sportowych lub na różnych stronach WWW.
  • Bagażnik na klapę – Uchwyty rowerowe na klapę bagażnika są łatwe w montażu, a także stosunkowo tanie. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni uchwyt zgodny z modelem i wagą roweru.

Wróćmy do ważnego tematu winiet, który często jest pomijany i zapomniany w planie podróży. Obowiązują nas one już od przekroczenia granicy, na autostradach i drogach szybkiego ruchu we wszystkich krajach, przez które będziemy przejeżdżać (Czechy, Austria i Słowenia). Należy pamiętać, żeby wybrać odpowiednie dla naszego pojazdu winiety. W Słowenii winiety Słowenia będzie to kategoria 2A – auto maksymalnie 3,5 tony, a wysokość maski nad przednią osią do 1,30 metra. Dlatego należy dowiedzieć się, do jakiej kategorii zalicza się Państwa samochód, gdyż dobór nieodpowiedniej winiety skutkuje mandatem takim, jak w przypadku jej braku.

Bus

Część turystów wybiera podróż busem. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy jest większa ilość podróżujących oraz bagaży. Dużym atutem tego środka transportu jest to, że rowery mogą Państwo spakować do środka- nic nie uszkadza i nie brudzi sprzętów.

Uwaga: winieta potrzeba do podróży busem może się różnić od tej w kategorii 2A. Wybierzemy kategorię 2B, jeżeli Państwa samochód waży do 3,5 tony, a jego wysokość maski nad przednią osią wynosi powyżej 1,30 metra. Przykładami busów, które zaliczają się do tej kategorii są: Renault Master czy Ford Transit.

Z przyczepą

Wybór przyczepy to też bardzo dobry pomysł. Jeżeli ktoś z Państwa jej nie ma, to istnieje wiele wypożyczalni, z których można skorzystać. Minusem są dodatkowe koszty, które trzeba ponieść za dłuższy czas wypożyczenia- na całą długość trwania naszego wypoczynku.

Dla przyczepy nie ma konieczności kupowania dodatkowej winiety.

Jednodniowe wycieczki

Trasa Rowerowa Solčavsko

Długość tej trasy to 50 km. Prowadzi przez niezwykle malowniczą dolinę Solčavską, która daje wiele możliwości dla osób interesujących się fotografią takich widoków. Trasa jest podzielona na kilka odcinków, względem stopnia zaawansowania:

  • Trasa Solčavsko panoramica- stosunkowo łatwa trasa, ma ok. 25 kilometrów.
  • Trasa Solčavsko transverzala- trasa dla bardziej doświadczonych rowerzystów, zawiera sporo zjazdów i podjazdów, za to prowadzi przez bardzo malownicze tereny.
  • Trasa Solčavsko Enduro- trasa dedykowana rowerzystom z doświadczeniem. Zawiera sporo stromych odcinków oraz naturalnych przeszkód (skały, woda).
  • Trasa Solčavsko freeride to najtrudniejsza ze wszystkich tras, wymaga doświadczenia i przygotowania ze strony rowerzysty.

Trasa Rowerowa Vinska Cesta

To trasa, która prowadzi przez doliny rzeki Krki. Zwana inaczej „Szlakiem Wina”. Jej długość to około 35 kilometrów. Uznawana jest za stosunkowo łatwą, jednak tak jak przed wszystkimi aktywnościami tego typu, należy wziąć pod uwagę fizyczne przygotowanie. Podczas tej trasy spotkacie Państwo wiele urozmaiceń. Będą okazje do degustacji wina  oraz spróbowania lokalnych specjałów.

Trasa Rowerowa Bohinj

Trasa prowadzi przez tereny jeziora Bohinj w północno-zachodniej Słowenii. Kryje w sobie kilka atrakcji, takich jak np. możliwość zobaczenia zabytku- Katedry św. Jana Chrzciciela w miejscowości Bohinj. Takie przystanki możemy potraktować jako regenerację do dalszej wycieczki. Turyści oceniają, że trasa nie jest trudna. Warto jednak wcześniej zaznajomić się z jej planem.

Trasa Rowerowa Kolesarska Pot ob Savi

To bardzo popularna trasa w Słowenii prowadząca wzdłuż rzeki Sava- wśród malowniczych terenów. Jest dość łatwa, więc poradzą sobie na niej rowerzyści z różnym stopniem zaawansowania. Ta trasa również oferuje zobaczenie kilku zabytków znajdujących się po drodze.

Trasy na kilka dni

Trasa Rowerowa Alpe Adria

To trasa licząca około 410 km i prowadząca przez trzy kraje: Włochy, Austrię i Słowenię. Trasa prowadzi przez malownicze tereny, w tym Alpy Julijskie, Jezioro Bled i Park Narodowy Triglav.

Ta trasa rowerowa jest dobra zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych rowerzystów. Jest na niej wiele pomocniczych oznaczeń, więc każdemu łatwo będzie się po niej poruszać. W większości prowadzi ona przez mało ruchliwe drogi. Dookoła podziwiać możemy zabytkowe miasteczka, a na trasie warto zanocować w jednym z pensjonatów, zobaczenie jej dostarczy Państwu z pewnością niesamowitych wrażeń.

Trasa Rowerowa D-1

To trasa o długości ponad 120 kilometrów. Mimo, że prowadzi wzdłuż słoweńskiej autostrady D-1, to istnieje wydzielony specjalny pas dla ruchu rowerowego. Trasa uważana jest za wymagającą, dla bardziej doświadczonych i przygotowanych rowerzystów, ze względu na dość strome podjazdy.

Podsumowanie

Słowenia na odpoczynek od zgiełku dużych miast, będzie bardzo trafnym wyborem. Większość tras rowerowych przebiega przez tereny leśne lub górskie, które otaczają niezwykle malownicze widoki. Te tereny zapewne spodobają się osobom, które lubią chwytać takie widoki za pomocą aparatów. Ten kraj to nie oczywisty kierunek, wybierany przez wyselekcjonowaną grupę turystów ceniącą sobie idealne pod każdym aspektem warunki do wypoczynku z połączeniem aktywności fizycznej oraz odkrywania nowych miejsc. Urok tego Państwa sprawia, że można się w nim zakochać i regularnie tu powracać.