Rozważając wyprawę na Filipiny? Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Przez ostatnie lata, Filipiny, archipelag składający się z ponad 7000 wysp położonych na wschodzie Azji, zdobyły ogromną popularność wśród polskich turystów marzących o odwiedzeniu egzotycznych zakątków globu. Magnesem dla przyjezdnych jest przepiękne wybrzeże Oceanu Spokojnego, z piaskowymi plażami otoczone ciepłą wodą i tropikalną roślinnością. Ciekawa kultura oraz serdeczność i uśmiech mieszkańców dodatkowo podnoszą atrakcyjność tego miejsca. Filipiny są doskonałym wyborem dla osób pragnących odpocząć w cieniu palm, ale również dla tych, którzy preferują aktywne spędzanie czasu, przez uprawianie sportów wodnych, nurkowanie czy snorkeling. Dla miłośników zwiedzania, atrakcji na Filipinach nie zabraknie – różnorodność miejsc do odkrycia jest ogromna. W tym artykule znajdziecie kilka kluczowych informacji, które warto znać przed podróżą na Filipiny.

Archipelag Filipin, położony w Azji Południowo-Wschodniej ma powierzchnię 300 tys. km² i zamieszkuje go około 106 mln osób. Spośród ponad 7000 wysp tworzących ten kraj, do największych należą Luzon, Mindanao, Samar, Negros i Palawan. Długość linii brzegowej Filipin to imponujące 36.289 km, dzięki czemu kraj ten zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem długości wybrzeża.

Na terenie całych Filipin obowiązuje jedna strefa czasowa – Philippine Standard Time (PST lub PHT). Różnica w czasie pomiędzy Polską a Filipinami wynosi sześć godzin w okresie letnim i siedem godzin zimą. Warto również pamiętać, że Filipiny leżą na granicy Pacyficznego Pierścienia Ognia, co oznacza częste trzęsienia ziemi – większość z nich jest jednak nieodczuwalna dla mieszkańców. Na terenie kraju znajduje się również dużo aktywnych wulkanów, na przykład Mayon Volcano czy Mount Pinatubo na Luzonie.

Klimat panujący na Filipinach określany jest jako morski tropikalny. Można tam wyróżnić dwie pory roku: suchą (od grudnia do maja) oraz wilgotną porę deszczową (od czerwca do listopada). Najwyżej temperatury są w marcu, kwietniu i maju, tuż przed nadejściem monsunów. W ciągu całego roku, termometry pokazują ponad 30°C, a temperatura wody utrzymuje się na poziomie 27-30°C, co czyni ją idealną do kąpieli niezależnie od pory roku. Najlepszym okresem na odwiedzenie Filipin jest styczeń, luty i początek marca.