Rozkoszowanie się urokami miasta Pag na wyspie Pag podczas naszej wizyty w 2016 roku

Nasza podróż do miasta Pag, położonego na wyspie o tej samej nazwie, choć niezwykle krótka, była na tyle fascynująca, że postanowiliśmy opisać ją na naszym blogu. W ciągu naszej wizyty w 2016 roku zdaliśmy sobie sprawę, że Pag zasługuje na znacznie więcej uwagi i dogłębnego zbadania. W związku z tym planujemy spędzić tam więcej czasu w najbliższej przyszłości. Dla teraz jednak zapraszamy was do przeczytania krótkiego opisu tego uroczego miejsca.

Wyspa Pag znajduje się północnej części Dalmacji, tak blisko granicy regionu Kvarneru, że jej północna część jest już jego częścią. Jest piątą co do wielkości wyspą Chorwacji, ale posiada najdłuższą linię brzegową. Charakterystycznym dla niej elementem jest długa i wąska zatoka Paški Zaljev, która wcina się w jej wnętrze.

Pag jest znany głównie dzięki trzem wyjątkowym produktom: Paški sir (dojrzewający ser z mleka owczego), Paška čipka (koronki igiełkowe z listy niematerialnego dziedzictwa UNESCO) oraz Paška sol (sól morska produkowana w solanach miasta Pag).

Doświadczenie pierwszego wrażenia na temat Pagu jest najłatwiejsze, jeśli podróżujecie do niego od strony Novalji. Wówczas warto zatrzymać się na jednym z punktów widokowych na wzgórzach, takich jak Gradac, skąd można podziwiać panoramę miasta otoczonego surowymi górami pasma Welebit. Pag jest rozłożony na przesmyku łączącym dwie strony małej zatoki Paškiej i wygląda, jakby część miasta unosiła się na wyspie.

Wjeżdżając do miasta od strony Novalji, prosto z drogi docieracie do przesmyku, mijając miejską plażę Prosika, magazyny soli i starówkę. My zaparkowaliśmy nasze auto na parkingu tuż obok magazynów soli.

Na przesmyk wchodzicie od strony starówki przez Most Katine – nowy obiekt będący subtelnie zaadaptowaną repliką starego mostu weneckiego z 1737 roku, zaprojektowanego przez słynnego architekta z Wenecji, Giambattistę Lodoli.

W Pagu warto zwiedzić Plac Petra Krešimira IV, otoczony zabytkowym starym miastem. Najważniejsze zabytki sakralne znajdują się właśnie w jego obrębie, takie jak: Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny z XVI wieku, kościoły pod wezwaniem św. Franciszka i św. Jerzego oraz klasztor benedyktynek pod wezwaniem św. Małgorzaty.