Lokrum – tajemnicza wyspa o nazwie "Wyspa miłości" kojarzona z przekleństwem

Jeśli Dubrownik jest na liście miejsc, które planujesz odwiedzić, pamiętaj o wyspie Lokrum. Znajduje się tam tajemnicza ruina klasztoru, ale to nie jedyna atrakcja. Według legendy, wyspa jest przeklęta, a mimo to jest ulubionym miejscem relaksu dla mieszkańców.

Lokrum to mała wysepka oddalona o zaledwie 600 metrów od Dubrownika. Często określana mianem „wyspy miłości” lub „ogrodu Dubrownika”, jest idealnym miejscem na krótkie wycieczki, kiedy chcesz uciec od zgiełku miejskiego życia. Dzięki wielu ścieżkom spacerowym, można przemierzyć całą jej długość w mniej niż dwie godziny.

Jak dotrzeć na Lokrum i cennik za 2023 rok

Dotarcie na Lokrum jest proste. Stateczki odpływają co godzinę z miejskiego portu w Starym Mieście w Dubrowniku, począwszy od wczesnych godzin porannych. Pierwszy statek wyrusza z Dubrownika o 10:00, a ostatni o 17:00. Ostatni statek powrotny z wyspy Lokrum odpływa o 18:00 i jest dostępny co 15 minut po każdej pełnej godzinie (np. 11:15, 12:15). Cena biletu, która jednocześnie jest biletem wstępu na wyspę, wynosi 27 euro (203,43 kn) dla dorosłych, 5 euro (37,67 kn) dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat i 10 euro (75,36 kn) dla studentów.

Ogród Botaniczny na wyspie Lokrum

Na wyspie w 1956 roku założono Ogród Botaniczny i utworzono rezerwat przyrody. Na jego terenie można podziwiać przede wszystkim eukaliptusy, kaktusy oraz sukulenty.

Klasztor Benedyktynów

W pobliżu Ogrodu Botanicznego znajdują się ruiny klasztoru benedyktyńskiego. Miejsce to obecnie służy jako urokliwe miejsce na posiłek, gdzie znajduje się mała lecz bardzo przyjemna restauracja.