Podróżujący na Maderę z Polski muszą przygotować się na dodatkowy podatek turystyczny od 2024 roku

Madera, popularny cel podróży dla wielu Polaków, wprowadza w swoim systemie turystycznym nowe regulacje. Dotyczą one podatku turystycznego, którego celem jest wsparcie lokalnej gospodarki. Przed zaplanowaniem wyjazdu na tę portugalską wyspę, warto dowiedzieć się, kto będzie zwolniony z tej dodatkowej opłaty.

W ciągu ostatnich kilku sezonów Madera zdołała przyciągnąć coraz więcej turystów z Polski swoją urokliwą scenerią i przyjemnym klimatem przez cały rok. Ta „wyspa wiecznej wiosny” jest atrakcyjna dla podróżników nawet jesienią i zimą, co daje jej przewagę nad takimi miejscami jak Grecja czy Turcja. Z pewnością zauważymy tam również sporo rodaków w bieżącym roku. Wszystkich planujących podróż na Maderę powinny jednak zainteresować najnowsze zmiany w lokalnym prawie dotyczące nowo wprowadzanego podatku turystycznego.

Zgodnie z zapowiedzią prezesa Stowarzyszenia Gmin Regionów Autonomicznych, Pedro Calado, Madera zamierza wprowadzić dodatkowy podatek turystyczny od drugiej połowy 2024 roku. Opłata ta wynosi 2 euro, ale nie obejmuje całej wyspy a jedynie poszczególne gminy. Niemniej jednak, nie wszyscy turyści będą musieli pokryć te koszty. Osoby do 13. roku życia oraz dorośli borykający się z problemami zdrowotnymi będą zwolnieni z tej opłaty.

Decyzja o wprowadzeniu tego podatku wydaje się być już ostateczna. Władze Maderu odpowiednio wcześnie poinformowały o tym podróżników, aby mogli oni właściwie zaplanować swoje wyjazdy i budżety na przyszły rok. Przed uruchomieniem nowych opłat, sprawa musi jednak zostać omówiona przez lokalne władze samorządowe. Na zmiany muszą także przygotować się hotelarze i inni pracownicy branży turystycznej. Obecnie właściciele placówek noclegowych pracują nad stworzeniem scentralizowanego systemu informatycznego. Z podatku, obiekty te będą otrzymywać prowizję w wysokości 2,5 proc., a reszta środków trafi do budżetu gmin.