Podróżnicze odkrycia – Malownicza Francuska Polinezja

Francuska Polinezja, składająca się z 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym, położona we wschodniej części Polinezji, to fantastyczne terytorium zamorskie Francji. Ze swoją powierzchnią przekraczającą trzy i pół tysiąca kilometrów kwadratowych, jest miejscem, gdzie językiem urzędowym jest francuski, a krajobrazy są niczym wizje ziemskiego raju. Dzięki spektakularnym górskim zboczom i łagodnym brzegom otoczonym szmaragdowymi wodami, Francuska Polinezja to miejsce pełne malowniczych widoków.

Jak dotrzeć do tego egzotycznego zakątka świata? Paradoksalnie, jest to łatwiejsze z Europy niż z sąsiednich państw Oceanii. Cały ruch lotniczy koncentruje się w porcie Faaa, znajdującym się w stolicy Polinezji – Papeete. Alternatywnie, można tam dopłynąć z Fidżi lub Nowej Kaledonii – czy to własnym jachtem, czy z Australii lub Nowej Zelandii. Najbardziej atrakcyjny czas dla podróżników to okres pory suchej, od czerwca do października. Choć lipiec i sierpień mogą przynieść pewne niestabilności pogodowe, to warto wówczas odwiedzić Polinezję Francuską dla festiwalu „Heiva i Tahiti”, który przypomina karnawał w Rio. W listopadzie region ożywa dzięki tradycyjnemu wyścigowi canoe „Hawaiki Nui”. Nie brakuje tu również turniejów surfingowych i rybackich.

Podróżujący z Polski nie muszą posiadać wizy na pobyt do trzech miesięcy. Należy jednak pamiętać, że ceny hoteli i restauracji są tutaj dość wysokie. Tańsze zakwaterowanie można znaleźć na obrzeżach miast, w „akademikach” czy prywatnych pensjonatach. Koszt życia na Tahiti, głównej wyspie Polinezji Francuskiej, to średnio 80-100 dolarów amerykańskich na dobę, choć niektóre źródła sugerują, że można sobie poradzić za 25 dolarów dziennie. Na mniejszych wyspach jest nieco taniej. Płatność gotówką czy kartą nie stanowi problemu, choć napiwki i targowanie się nie są wszędzie obowiązujące. Na miejscu można wynająć samochód, motocykl lub rower i zwiedzać na własną rękę, choć taksówki są dość drogie. Na większych wyspach popularne są też wycieczki konne oraz rejsy luksusowymi jachtami czy statkami wycieczkowymi.

Na liście najpiękniejszych wysp tego regionu na szczególną uwagę zasługują Tahiti, Bora Bora, Moorea i Huahine. Tahiti to miejsce, gdzie można podziwiać bajeczne laguny i białe plaże. Jest to również ważne centrum kulturalne współczesnej Polinezji. Wyspa Moorea to prawdziwy raj na ziemi – łączy lazurowe wody z piaskiem i górami porośniętymi bujną roślinnością. Na wyspie Huahine, odkrytej przez Jamesa Cooka, zapierające dech w piersiach krajobrazy zostaną w pamięci każdego turysty. Bora Bora to znany koralowy atol otoczony powulkanicznym stożkiem, będący obecnie ośrodkiem turystycznym i centrum hodowli czarnych pereł.