Nowa Zelandia – fascynujący kraj pełen kontrastów i niezwykłą historią

Na południowo-zachodnim Pacyfiku znajduje się kraj, którym jest Nowa Zelandia. Jest to państwo wyspiarskie, składające się z dwóch głównych wysp: Północnej i Południowej, a także z wielu mniejszych obejmujących Wyspę Stewart oraz Wyspy Chatham. Kraj ten słynie z malowniczych krajobrazów, które posłużyły jako tło do adaptacji filmowych powieści J.R.R. Tolkiena – „Władca Pierścieni” oraz „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Nowa Zelandia jest miejscem pełnym dzikiej przyrody, urzekającej w swojej surowości, gdzie dominują fiordy, lodowce, górskie masywy, strome zbocza oraz lśniąca w słońcu zieleń. Wyspy te oferują wiele atrakcji dla każdego – samotników, miłośników trekkingu, przyrody czy osób szukających ekstremalnych doznań.

Historia osadnictwa Nowej Zelandii sięga około 800 lat wstecz. To właśnie wtedy Maorysi, potomkowie Polinezyjczyków z wysp wschodniej części Oceanu Spokojnego, dotarli tutaj za pomocą czółen, zdaniem niektórych z Tahiti czy Wysp Cooka. Kraj, który odkryli, określili jako „Krainę długiego, białego obłoku”. Byli zafascynowani żyznymi glebami, górami, jeziorami oraz chłodnym powietrzem. Następnie na wyspy przybyli Anglicy, którzy drastycznie zmienili ekosystem Nowej Zelandii poprzez wycinkę lasów, spalanie i orkę ziemi, a także zabijanie Maorysów, fok oraz wielorybów. Wyspy, bogate we flory i faunę, stały się dla nich nową Brytanią.

Obecnie Nowa Zelandia jest considerowana jednym z najbezpieczniejszych państw świata. Przestępczość jest na niskim poziomie, a wiele gatunków roślin i zwierząt jest objęte ochroną. Na terytorium kraju nie wolno wprowadzać owoców, kwiatów oraz nasion, a kontrolerzy na lotniskach dbają o to, aby nie zostały przywiezione szkodliwe bakterie mogące zagrozić ekosystemowi.

Nowa Zelandia przyciąga turystów swoją piękną przyrodą – majestatyczną, filmową i niewiarygodną. Północna wyspa cieszy oko pastwiskami, polami uprawnymi, szerokimi plażami i wulkanami. Warto tam odwiedzić las Waipoua, znajdujący się około dwadzieścia kilometrów od Hokiangi, z rzadkimi drzewami – agatisami. Południowa wyspa to zaś góry, fiordy i krystalicznie czyste jeziora. Najlepszym czasem na odwiedzenie Nowej Zelandii jest okres od grudnia do końca lutego, czyli pora letnia. Niemniej jednak, zima przyciąga tańszymi lotami. Najbardziej opłaca się wynająć samochód, najlepiej kamper.

Podróżując do Nowej Zelandii jako obywatel Unii Europejskiej, otrzymuje się na granicy wizę turystyczną. Wystarczy okazać bilet wyjazdowy oraz posiadać środki na utrzymanie na miejscu. Często strażnicy nie wymagają dodatkowych dokumentów, jeśli są oni traktowani z uprzedniością i cierpliwością. Wiza jest ważna przez trzy miesiące, ale można ją przedłużyć w biurze imigracyjnym o kolejne 3 miesiące, a w szczególnych przypadkach nawet o 9 miesięcy.