Podążając śladem wulkanów w Europie – gdzie znaleźć najbardziej renomowane wulkany na kontynencie?

Czy zdajesz sobie sprawę, że globalnie mówiąc, istnieje aż 800 wulkanów, które są uznane za czynne? Mimo że większość z nich jest ukryta pod taflą oceanu, a nie widoczna na lądzie, każdy z nich potrafi zrobić ogromne wrażenie na osobach je odwiedzających. W Europie również znajdziesz kilka tego typu atrakcji. Odkryj 7 najbardziej znanych wulkanów na naszym kontynencie!

Na Sycylii znajduje się Etna – wulkan o wysokości około 3340 m n.p.m., który jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów zarówno w Europie, jak i na świecie. Choć jego wysokość ulega zmianom po kolejnych erupcjach, to stale przyciąga turystów swoją majestatyczną posturą.

Etymologia nazwy Etna jest niejasna. Pochodzi albo od greckiego słowa „aitho”, czyli „palić”, albo od fenickiego słowa „attano”, oznaczającego piec lub palenisko. Miejscowi nazywają ten wulkan Mongibello, co jest kombinacją włoskiego i arabskiego słowa na górę: „monte” i „jebel”.

Historia Etny jest owiana mitami. Według jednego z nich, kiedy Hefajstos został wyrzucony z Olimpu, upadł na Sycylię, tworząc głęboką dziurę w górze. Zakochał się w tym miejscu i postanowił stworzyć tam swoją kuźnię. Dlatego ogień wydobywający się z Etny to rzekomo iskry z warsztatu Hefajstosa. Wulkan ten składa się z dwóch części: starożytnego wulkanu tarczowego u podstawy, który powstał około 500 milionów lat temu, oraz młodszego stratowulkanu, który zaczął się formować około 35 tysięcy lat temu. Na zboczach Etny żyje około 25% populacji wyspy.

Włoski wulkan Wezuwiusz, jedyny wulkan w Europie na stałym lądzie, położony jest na zachodnim wybrzeżu kraju nad Zatoką Neapolitańską. W ciągu ostatnich 17 tysięcy lat wybuchł na większą skalę 8 razy. Najsłynniejsza erupcja miała miejsce w roku 79 n.e., kiedy lawa całkowicie zniszczyła trzy rzymskie miasta: Pompeje, Stabie i Herkulanum, zabijając około 16 tysięcy osób. Ostatni wybuch Wezuwiusza miał miejsce w 1944 roku.

Hekla na Islandii jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów i jednym z nielicznych stratowulkanów (stożków wulkanicznych) na wyspie. Wznosi się na wysokość 1491 metrów, co czyni go najwyższym aktywnym wulkanem na Islandii. Od 1104 roku Hekla regularnie, choć nieregularnie, wybucha. Przerwy między erupcjami wynoszą średnio od 10 (w ostatnim półwieczu) do 80 lat. Najnowsza erupcja miała miejsce w lutym 2000 roku. Ze względu na częste i silne erupcje, już w średniowieczu zyskała miano „bram do piekieł”.