Islandia – fascynujący świat wulkanów i lodowców. Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Islandia, malownicza wyspa leżąca na północy Europy, jest prawdziwym rarytasem dla entuzjastów naturalnego piękna i bezsprzecznie jest jednym z najbardziej uroczych miejsc na kuli ziemskiej. Chociaż nie ma tu zbyt wielu drzew (ze względu na wycinkę, która miała miejsce w średniowieczu), to na tych, którzy pragną bliskiego kontaktu z naturą, czekają tutaj niesamowite atrakcje. Do nich należą między innymi źródła geotermalne, które buchają parą, jaskinie lodowe, tereny wulkaniczne, pustynie pozbawione roślinności pokryte surowym piaskiem, majestatyczne lodowce, pokryte trawą stoki gór, urokliwe fiordy, różnorodne wodospady, krystalicznie czysta woda i niewiarygodnie imponujące wulkany. Islandia jest pełna niezwykłych miejsc, a kolejne cuda natury odkrywamy praktycznie na każdym kroku. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po najważniejszych atrakcjach Islandii i zacznij planować swoją podróż po tym fascynującym kraju!

Islandia słynie z 13 lodowców, które razem pokrywają niemal 10% powierzchni wyspy. Największym spośród nich, a zarazem drugim co do wielkości w całej Europie, jest lodowiec Vatnajökull o powierzchni 3700 km². Miejsce to jest najważniejszym pod względem objętości lodu na kontynencie (3 tys. km²). Gdyby cały lód z tego lodowca stopił się, poziom oceanów na świecie wzrósłby o 1 cm. Jeżeli rozłożylibyśmy go równomiernie po całej Islandii, pokryłoby ono wyspę warstwą lodu o grubości 28 cm. Półudniowa strona lodowca Vatnajökull jest stosunkowo łatwo dostępna – kilka z jego jęzorów widać doskonale z drogi numer 1, która prowadzi dookoła wyspy.

Najbardziej popularnym miejscem na Islandii jest Jökulsárlón – laguna lodowcowa. To jezioro pełne gór lodowych, położone u stóp lodowca Breiðamerkurjökull, charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą. Co sprawia, że to miejsce jest tak niesamowite? Lodowiec ciągle się rozszczepia, tworząc nowe góry lodowe, które odpływają i przypływają do laguny, obracając się lub pękając. Dlatego Jökulsárlón zawsze wygląda inaczej! Jeżeli planujesz wyjazd na Islandię, to miejsce musisz zobaczyć! Turystów oczarowują tutaj lodowe góry o fantazyjnych kształtach i kolorach, a także liczne foki, które na stałe zamieszkują to miejsce. Będąc przy Jökulsárlón, warto wybrać się na 35-minutowy rejs amfibią po jeziorze – to zapewni niezapomniane doznania! W pobliżu warto odwiedzić również Diamentową Plażę (plażę pokrytą czarnym piaskiem pełną „diamentów” z lodu), a także drugą, znacznie mniejszą i bardziej kameralną lagunę lodową Fjallsárlón.

Jeśli jesteś zainteresowany lodowcami, powinieneś również zobaczyć jęzór Svínafellsjökull, znajdujący się niedaleko najwyższej góry Islandii Hvannadalshnúkur, Skaftafellsjökull, który jest usytuowany w parku narodowym Skaftafell, czy Sólheimajökull znajdujący się blisko wodospadu Skogafoss. Obejrzenie wszystkich tych lodowców wymaga jedynie krótkiego spaceru od miejsca parkingowego.

Islandia jest również znana z przepięknych wodospadów, które tworzą niezwykły krajobraz. Na wyspie znajduje się setki wodospadów o różnorodnych kształtach i wielkościach. Najpotężniejszy spośród nich to Dettifoss, położony na północy Islandii, który ma 100 m szerokości i 40 m wysokości. Znajduje się on na lodowcowej rzece Jökulsá á Fjöllum i co minutę przez jego krawędź przelewa się aż 193 m³ wody!