Perła Bałkanów: Dlaczego warto zobaczyć oszałamiająco piękne Jeziora Plitwickie w Chorwacji?

Bez żadnej obawy o przesadę można stwierdzić, że Park Narodowy Jezior Plitwickich to prawdziwa perła Bałkańskiego Półwyspu. Wizytówką nie tylko Chorwacji, ale i całego regionu jest ten atrakcyjny turystycznie obszar, który zasłużenie znalazł swoje miejsce na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ale dlaczego powinniśmy tam zawitać chociaż raz?

Jeziora Plitwickie to nic innego jak raj wypełniony wodą. Zielenią otoczone krystalicznie czyste jeziora tworzą spektakularny układ kaskad, zaklęty pomiędzy majestatycznymi górami. To miejsce, którego pełne uroku piękno jest trudne do oddania za pomocą słów czy zdjęć. Warto tam pojechać, aby na własnej skórze poczuć tę wyjątkową atmosferę, nacieszyć oczy błękitem jezior i wsłuchać się w koncert natury. Ale zanim tam pojedziemy, przyjrzyjmy się najważniejszym faktom dotyczącym tego miejsca:

Park Narodowy Jezior Plitwickich, położony w centralnej Chorwacji, blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną, jest wyjątkowym na skalę światową kompleksem jezior krasowych połączonych kaskadami. Ustanowiono go obszarem chronionym w 1949 roku – jeszcze w czasach, gdy Chorwacja była częścią Jugosławii. Nazwa parku pochodzi od strumienia Plitvica, który zasila najniższe z jezior, tworząc Wielki Wodospad o wysokości 78 metrów – największy wodospad w Chorwacji. Ta naturalna perełka ukryta jest w południowej części masywu Mała Kapela, części Gór Dynarskich. Dzięki takiej lokalizacji szesnaście jezior słynie z przejrzystej wody oraz endemicznego gatunku flory i fauny. Na terenie parku zachowały się również pierwotne lasy bukowo-jodłowe Puszcza Dynarska, które regulują proces erozji gleby i zapobiegają przenoszeniu jej do jezior.

Kompleks Jezior Plitwickich dzieli się na górne (Gornja jezera) i dolne (Donja jezera). Największym z nich jest Kozjak o powierzchni 80 ha i głębokości 49,5 m – należy do grupy jezior górnych. Różnica wysokości między najwyższym z jezior, Proscansko, a początkiem rzeki Korana, która opuszcza park, wynosi 156 metrów.

Co sprawia, że Park Narodowy Jezior Plitwickich jest tak wyjątkowym miejscem do zwiedzania? Jeziora są położone na różnych poziomach i są połączone naturalnymi wodospadami. Aby zobaczyć wszystkie te cuda natury, trzeba przemierzyć drewniane pomosty, pokonać wąskie ścieżki i wejść po schodach… To prawdziwa przygoda, której nie można doświadczyć nigdzie indziej. Dla ułatwienia zwiedzającym wyznaczono kilka tras o różnej długości – od 2-3 godzin do nawet 8 godzin. Większość szlaków prowadzi po drewnianej kładce, dlatego warto zadbać o odpowiednie obuwie. Turystom radzi się rozpoczęcie zwiedzania od wejścia numer 1, aby na początku trasy móc podziwiać najpiękniejsze miejsca w całym kompleksie jezior.

Park Narodowy Jezior Plitwickich to prawdziwy klejnot Chorwacji, który zapiera dech w piersiach. Nie wahaj się i odkryj to miejsce na własne oczy!