Najpiękniejsze miejsce zachwycające błękitem, o których nie miałeś pojęcia

WIELKA NIEBIESKA DZIURA, BELIZE

Great Blue Hole, po włosku „Grande Voragine Blu”, to duży morski zapadlisko położony na wschód od wybrzeża Belize, na Morzu Karaibskim. Znajduje się w centrum Lighthouse Reef, małego atolu około 60 mil od Belize City. Wnęka jest prawie idealnie okrągła, ma ponad 300 metrów szerokości i 123 metry głębokości.

Jest to druga co do wielkości niebieska dziura na świecie po Dragon Hole na Morzu Południowochińskim. Uważa się, że jaskinia wapienna, z której się wywodzi, powstała podczas ostatniej epoki lodowcowej, kiedy poziom morza był niższy niż obecnie, a następnie została zanurzona w wodzie, aż do zawalenia się jej górnych ścian, w wyniku której powstała „dziura”. widzimy. Już w 1971 roku Jacques-Yves Cousteau nazwał je jednym z dziesięciu najciekawszych miejsc nurkowych na świecie.

Nawet dzisiaj nurkowie gromadzą się z całego świata, aby zanurkować w nieznane: podwodne stalaktyty i stalagmity powstałe podczas ostatniego zlodowacenia, pionowe jaskinie i podwodny świat do odkrycia. Dla niektórych to doświadczenie może być równie ekscytujące, jak dla innych przerażające.

KRYSZTAŁOWA JASKINIA, ISLANDIA

Kolejnym spektaklem natury jest Kryształowa Jaskinia na Islandii, czyli jaskinia, która wygląda jak niesamowita kryształowa kopuła z intensywnym błękitem, stworzona przez dziwne zjawisko wywołane spotkaniem lodu ze skorupą ziemską.

Kryształowa jaskinia znajduje się na lodowcu Skaftafellsjökull, odgałęzieniu wielkiego lodowca Vatnajökull, położonego w Parku Narodowym Skaftafell w południowej Islandii. Jaskinie lodowcowe są zwykle tymczasowe, ale ta kryształowa jaskinia tworzy się mniej więcej w tym samym miejscu od zimy 2011-2012. Jest wyrzeźbiona każdego lata przez dużą rzekę lodowcową, aw ostatnich latach stała się największą jaskinią lodową w okolicy, wystarczająco dużą, aby pomieścić 70 do 100 osób. Ale nie wszystkie jaskinie lodowcowe są niebieskie, w rzeczywistości w pobliżu Kryształowej Jaskini czasami dostępna jest inna mniejsza jaskinia, zwana Jaskinią Ciemnego Rubina, mniejsza, ciemniejsza i z czarnym lodem.