Jak zwiększyć szanse na przetrwanie ewentualnej erupcji wulkanu?

Wśród najpotężniejszych i najbardziej niszczycielskich klęsk żywiołowych erupcje wulkanów są na czele.  Mogą budować i niszczyć góry.  W ciągu kilku chwil mogą zmieść z powierzchni ziemi wiele wiosek i miasteczek.  Mogą nawet powodować globalne zmiany klimatu na Ziemi.

O erupcjach wulkanów

W 1883 roku słynna erupcja Krakatau wysłała do środowiska ponad 25 kilometrów sześciennych popiołu, skał i pumeksu.  Słyszany z odległości 2000 mil, wydał najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek odnotowano.  Po jej zakończeniu zniszczono ponad 165 miast i ponad 36 000 mieszkańców.  W rok po erupcji temperatura na świecie spadła o ponad jeden stopień Celsjusza, a normalna temperatura nie powróciła przez kolejne sześć lat.
Naukowcy, którzy badają wulkany, nazywani są wulkanologami, uczą się przewidywać prawdopodobieństwo i nasilenie erupcji.  Ale daleko im do tego, by móc nam powiedzieć, kiedy wulkan wysadzi swój wierzchołek.  Chociaż mogą wystąpić pewne ogólne objawy, takie jak drżenie lub nietypowe zachowanie zwierząt, ważne jest, aby zrozumieć podstawowe informacje o zdarzeniu, aby móc przygotować się do reagowania w nagłych wypadkach na zdarzenie wulkaniczne. Szczególnie, gdy jedziesz w tropiki.

Wiedza często ratuje życie!

Przeglądasz nasz blog lub np. stronę BestHolidays.pl w celu znalezienia idealnego miejsca na wakacje? Jeśli wybierasz się w miejsce, gdzie niedaleko znajduje się wulkan, to na pewno warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

1. Zapoznaj się z terminami używanymi przez naukowców do opisywania wulkanów i erupcji wulkanów.  W ten sposób możesz lepiej zrozumieć doniesienia i informacje. Popiół wulkaniczny to małe cząsteczki pyłu i kawałki skał, które są wyrzucane w powietrze wraz z gazami wulkanicznymi.  Popioły te są silnie kwaśne i mogą powodować rozkład tkanin, korozję metali, zatykanie maszyn i blokowanie przepływu wody.  Popiół wulkaniczny zabija zwierzęta i rośliny.  Na dachach może gromadzić się do ciężarów, które spowodują zawalenie się budynku.  Zmieszany z wodą, wulkaniczny ask jest jak cement.  Szybko twardnieje, przez co oddychanie jest śmiertelne. Potoki piroklastyczne to strumienie stopionej skały wulkanicznej, zwanej lawą.  Szybkość, z jaką się poruszają, zależy od ukształtowania terenu i składu lawy.  Niektóre przepływy piroklastyczne poruszają się bardzo szybko, pochłaniając wszystko na swojej drodze.

2. Dowiedz się, w jakich miejscach w Twojej okolicy mogą wystąpić przepływy piroklastyczne.  Ponieważ są półpłynne, prawdopodobnie będą podążać za nisko położonymi obszarami, takimi jak koryta rzek i równiny zalewowe.

3. Jeśli pobliski wulkan wykazuje oznaki erupcji, trzymaj się od niego z daleka.  Erupcja może nastąpić w mgnieniu oka.  Jeśli będziesz zbyt blisko, nie będziesz mógł uciec.

4. Jeśli rząd poprosi cię o ewakuację, zrób to natychmiast.  Pamiętaj o Pompejach.  Nawet jeśli twoja społeczność nie zostanie zalana przez przepływy piroklastyczne, może zostać pogrzebana w popiele.  Jedynym sposobem ochrony jest wydostanie się z tego obszaru.  Chociaż w budynkach można znaleźć pewną ochronę, mogą one również stać się śmiertelnymi pułapkami.

5. Unikaj przechodzenia przez mosty, które mogą zostać zmiecione przez szybko poruszające się błoto.  Jeśli musisz skorzystać z mostu, aby uciec, spróbuj dowiedzieć się, co dzieje się w górze rzeki, aby nie zostać zaskoczonym w nadciągającej rzece błota.

6. Jeśli wulkan uwalnia wulkaniczny proch, pozostań w środku i pozostaw zamknięte drzwi i okna.  Noś maskę, aby chronić swoje płuca.

7. Gdy będzie to bezpieczne, natychmiast usuń pył wulkaniczny z rynien i dachu.  Wulkaniczny ask jest bardzo ciężki i może zawalić budynki.  Jak wspomniano wcześniej, może również stać się jak beton, jeśli zmoknie i trwale zatka rury, odpływy i rynny. chorób, zwłaszcza niemowląt i osób starszych z problemami z płucami.

8. Jeśli musisz jechać samochodem, unikaj miejsc, które mają już grubą warstwę popiołu lub pyłu.  I jedź powoli, aby uniknąć lawin błotnych lub przepływów piroklastycznych.

9. Przygotuj się na zaspokojenie własnych potrzeb, aby przetrwać kilka dni prymitywnego życia.  Weź zapasowe baterie, wytrzymałe maski przeciwpyłowe, odzież ochronną, świeżą wodę pitną i wystarczającą ilość jedzenia, aby utrzymać poziom energii.

Jeśli znajdujesz się w pobliżu aktywnego wulkanu, jesteś sobie winien zrozumienie, jak zachowują się wulkany i jakie stwarzają zagrożenia.  Dowiedz się, co zrobić, aby zachować swoje życie i chronić swoją własność.  A jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki zbliżającej się erupcji, słuchaj radia, aby uzyskać aktualizacje i ważne informacje ratujące życie.  Wulkany to jedna z najpotężniejszych sił przyrody, a wielu wyrządzonym przez nie szkodom nie można zapobiec.  Nawet po zakończeniu erupcji wydarzenie się nie kończy.  Nastąpi masowe sprzątanie, powolna rekonstrukcja i utrzymujące się problemy środowiskowe i zdrowotne.  Jednak im lepiej poinformowany i przygotowany jesteś na tak straszne wydarzenie, tym większe prawdopodobieństwo, że przeżyjesz i pozostaniesz zdrowy.