Co oznacza każda liczba gwiazdek w hotelu?

Hotele mogą otrzymać oceny od 1 do 5 gwiazdek. Chociaż większość ludzi wie, że hotel pięciogwiazdkowy jest wysoce zalecany, ważne jest, aby przyjrzeć się bliżej, co dokładnie oznacza każda ocena.

Hotel 1-gwiazdkowy

Hotel 1-gwiazdkowy to najniższa ocena wystawiona przez przewodniki takie jak Forbes Travel Guide. Hotele tego typu oferują to, co niezbędne, czyli pokój z łóżkiem i łazienką i niewiele więcej. Na miejscu nie będzie żadnych dodatkowych udogodnień, co oznacza, że ​​nie będzie można odwiedzić hotelowej restauracji. Większość hoteli z tą oceną gwiazdek to hotele ekonomiczne, odpowiednie dla osób o skromnych potrzebach.

Hotel 2-gwiazdkowy

2-gwiazdkowy hotel nadal będzie atrakcyjny dla podróżnych, którzy zwracają większą uwagę na budżet. Hotel ten zapewnia niezbędne udogodnienia, takie jak sypialnia, łóżko i łazienka. Zazwyczaj dostępne są posiłki na miejscu, a pokoje mogą być wyposażone w dodatki, takie jak telewizor. Usługi recepcyjne są bardziej kompleksowe niż w hotelach jednogwiazdkowych, a niektóre dodatkowe usługi mogą być dostępne, ale zazwyczaj są odpłatne. Oznacza, że ​​goście będą musieli dodatkowo zapłacić i poprosić o nie.

Hotel 3-gwiazdkowy

Aby hotel mógł uzyskać status 3 gwiazdek, kierownictwo hotelu będzie musiało skoncentrować się na zapewnieniu bardziej kompleksowej usługi. Poza większymi pokojami hotelowymi, wyposażonymi w wysokiej jakości meble, obiekty z tą oceną gwiazdkową będą oferować dodatkowe usługi i udogodnienia. Mogą one obejmować siłownię, basen, restaurację na miejscu, publiczną sieć Wi-Fi oraz sale konferencyjne dla klientów biznesowych. Wiele z tych hoteli będzie również częścią znanej sieci hotelarskiej.

Hotel 4-gwiazdkowy

Liczba gwiazdek czterogwiazdkowego hotelu oznacza, że ​​obiekt zapewnia gościom doskonałe wrażenia. Pokoje hotelowe będą duże, wystawne, dobrze umeblowane i będą zawierały wiele dodatków. Poczynione zostaną znaczne inwestycje w technologię hotelową, a obsługa klienta będzie priorytetem. Restauracja na miejscu zapewni bardzo dobre doznania kulinarne, a różnorodne dodatkowe usługi i udogodnienia wykraczają poza te oferowane przez hotele 3-gwiazdkowe.

Hotel na 5-gwiazdkowy

5 gwiazdek to liczba gwiazdek hoteli przyznawana najlepszym hotelom na świecie. Te nieruchomości są duże, pełne luksusowych ofert. Goście mają do dyspozycji przestronne pokoje z najlepszymi usługami. Czystość i obsługa klienta będą na najwyższym poziomie, a siłownie, baseny, restauracje i bary na miejscu również będą wyjątkowej jakości. W wielu przypadkach hotele te będą miały również najlepsze projekty i być może będą się mieścić w unikalnych budynkach.

Wprowadzenie 7-gwiazdkowego hotelu?

Jedną z najpopularniejszych strategii marketingowych hoteli w ostatnim czasie jest promowanie niektórych obiektów wartych uwagi lub wybitnych, takich jak hotele 7-gwiazdkowe. Koncepcja ta jest często wybierana przez radę turystyczną danego kraju lub przez samą firmę i ma na celu wyróżnienie hotelu jako specjalnego dodatku.

Na przykład hotel Burj Al Arab w Dubaju często otrzymywał etykietę 7 gwiazdek, powołując się między innymi na usługi wahadłowe Rolls Royce, lokaja w każdym pokoju i wyjątkową architekturę. Podobnie Emirates Palace w Abu Zabi również ma 7-gwiazdkowy status. Jednak w rzeczywistości ten luksusowy hotel ma tylko 5 gwiazdek.

Żadna większa publikacja ani renomowana organizacja oceniająca hotele, nie ocenia ich w skali do 7 gwiazdek. Jest to w rzeczywistości prosty trend marketingowy hoteli, mający na celu oddzielenie najbardziej luksusowych i ekstrawaganckich hoteli na świecie od innych hoteli, które uzyskały również status 5 gwiazdek.

Międzynarodowe certyfikaty Green Key dla doskonałości hotelowej

Systemy oceny hoteli w przeszłości skupiały się na takich obszarach, jak jakość usług, oferta luksusowa i obiekty hotelowe. Coraz częściej klasyfikuje się obiekty na podstawie innych czynników. Takich jak zrównoważony charakter ich praktyk i to, jak dobrze promują środowiskową świadomość.

Najlepszym tego przykładem jest Green Key International, szanowana agencja ochrony środowiska. Przyznaje hotelom i innym obiektom znak Green Key, jeśli spełniają określone kryteria. Wiele z tych kryteriów koncentruje się na kwestiach takich jak odpady, czysta energia, gospodarka wodna, zrównoważony rozwój i ogólna świadomość ekologiczna.

Ogólnie rzecz biorąc, koncepcja zielonych podróży staje się coraz ważniejsza, zwłaszcza, że klienci stają się bardziej świadomi niektórych negatywnych konsekwencji związanych z podróżowaniem i praktykami turystycznymi. Mając to na uwadze, hotele Green Key są w stanie oddzielić się od innych hoteli, przedstawiając swoją działalność jako bardziej etyczny wybór.

Oceny hoteli na OTA

Jednym z najważniejszych i potencjalnie wprowadzających w błąd trendów hotelarskich, o których klienci i inne osoby z branży hotelarskiej muszą być świadomi, badając oceny hoteli, jest problem z ocenami gwiazdek wyświetlanymi na platformach internetowych, takich jak internetowe biura podróży.

Wiele z tych platform pozwala hotelom niezależnie wybrać swoją ocenę gwiazdkową podczas rejestracji w usłudze. Podczas gdy wiele hoteli stawia na pierwszym miejscu wiarygodność i niezależnie wybiera oceny w postaci gwiazdek, które otrzymały od renomowanych organizacji. Niektóre hotele mogą zamiast tego wprowadzać klientów w błąd, wybierając wyższą liczbę gwiazdek niż w rzeczywistości.

Różne platformy mają różne podejścia do rozwiązania tego problemu. Generalnie jednak hotele powinny promować się uczciwie. Wiele z tych platform wyświetla również recenzje klientów i przypisuje oceny klientów do hoteli. Jeśli liczba gwiazdek hotelu i ocena gości drastycznie się różnią, klienci mogą być podejrzliwi.