Hvar – miejsce najstarszego europejskiego teatru publicznego i zabytkowego Arsenału

Arsenał w Hvarze na Placu św. Szczepana (Trg sv. Stjepana) zasługuje na szczególną uwagę każdego turysty odwiedzającego miasto. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków tego miasta, usytuowany jest przy jednym z największych placów Dalmacji (4500 mkw), tuż obok zatoki. Niezwykle interesującą cechą tego miejsca jest fakt, że od roku 1612, bez przerwy działa tam teatr publiczny, który ma tytuł jednego z pierwszych takich instytucji na terenie Europy.

Początkowo budynek arsenału uległ zniszczeniu podczas najazdu osmańskiego w 1571 roku, a sytuację pogorszył wybuch prochu w 1579 r., który mocno uszkodził strukturę budynku. W związku z tym konieczna była gruntowna przebudowa – dodano nowe piętro, wzmocniono podłogę na parterze poprzez wzniesienie siedmiu okrągłych podpór łukowych. Łuki te nie tylko pełniły rolę wsparcia konstrukcji, ale również miały za zadanie wzmocnienie obciążenia podłogi znajdującej się powyżej.

Przebudowano także dwie najbardziej widoczne strony budynku – zachodnią i północną. Zarówno fundamenty na parterze, jak i ściany na pierwszym piętrze zostały naprawione, a do ich renowacji użyto zarówno nowych jak i starych, uszkodzonych przez pożar kamieni. Magazyny przy północnej fasadzie arsenału zostały zakupione przez gminę i przemienione w skład komunalny – Fontik.

Decyzja o utworzeniu teatru na pierwszym piętrze arsenału miała miejsce w roku 1611. Już rok później teatr zaczął działać jako pierwszy publiczny teatr w Europie, co oznaczało, że mogli go odwiedzać wszyscy, niezależnie od klasy społecznej. To wydarzenie przyczyniło się do dalszego rozwoju kultury i sztuki w regionie.