Historia i tajemnice Kościoła św. Donata (Dunata) w Korniću na wyspie Krk

Miejscowość o nazwie Kornić, usytuowana jest na malowniczej Zatoce Punat, położonej na chorwackiej wyspie Krk. To tam możemy znaleźć urokliwy kościół św. Donata (Dunata), który porównywany jest do zabytkowych świątyń w Zadarze czy Ninie ze względu na swoje znaczenie dla dziedzictwa sakralnego Chorwacji.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Miljenka Jurkovicia, początki tego kościoła sięgają pierwszej połowy XII wieku. Niemniej jednak, niektóre przypuszczenia sugerują, że jego historia może być jeszcze starsza i rozpoczynać się już w IX wieku.

Kościół jest dedykowany biskupowi Donatowi, jednak nie jest to jednoznaczne, gdyż w historii znamy kilku biskupów o tym imieniu. Na przykład, jeden z nich żył w III wieku, dwóch w IV wieku a jeszcze jeden w VII wieku. Dodatkowo istnieje też postać biskupa Donata z Zadaru, znanego z okresu przełomu VIII i IX wieku, który jest patronem miasta Zadar i to najprawdopodobniej jemu poświęcona jest ta świątynia.

Interesujące jest to, że po 1154 roku biskupem Kvarneru został Lampridije, mieszkaniec Zadaru. Wówczas na Kvarnerze zaczęło pojawiać się wiele kościołów dedykowanych zadarskim świętym: Donatowi, Krsevanovi, Anselmovi (Nin) i Stosji.

Warto jednak wspomnieć o pewnej ciekawostce, którą udało nam się znaleźć w internecie. Otóż, kościół ma być pod wezwaniem św. Dunata – to postać z czasów wczesnego chrześcijaństwa, która poniosła męczeńską śmierć w czasach prześladowań dokonanych przez cesarza Juliana Apostatę w drugiej połowie IV wieku.

Pierwotnie, kościół był większy i miał formę krzyża z 10-metrową nawą główną oraz 8-metrową nawą boczną. Jego obecne nieco nietypowe oblicze, jeśli porównamy go do innych budowli sakralnych, jest efektem (może nieukończonej) renowacji przeprowadzonej w 1948 roku. Wcześniej, bo 3 października 1945 roku, kościół doznał poważnych uszkodzeń spowodowanych eksplozją amunicji składowanej przez jugosłowiańskich partyzantów w pobliskiej karczmie, co zniszczyło całkowicie kopułę kościoła.