Kiedy dziś przechadzamy się po ulicach największych metropolii Polski, niełatwo jest nam sobie wyobrazić, że tuż przed katastrofą II wojny światowej, te miejsca tętniły życiem na równi z dzisiejszym. Wszystko było w ruchu – sklepy były otwarte, urzędy funkcjonowały, ludzie załatwiali swoje codzienne sprawy, spotykali się ze znajomymi, a także odwiedzali kawiarnie.
Jednym z nieodłącznych elementów przedwojennego krajobrazu gastronomicznego były restauracje i kawiarnie pełne smaków, które dziś mogą być dla nas obce. Kwas chlebowy – przyjemnie orzeźwiający napój – był jednym z takich specjałów.
Chociaż zawartość alkoholu w kwasie chlebowym jest minimalna, uważany jest on za napój bezalkoholowy. Swoje unikalne właściwości uzyskuje dzięki procesowi fermentacji alkoholowej i kwasowej chleba żytniego, z dodatkiem drożdży i cukru. Przechowywany w szklanych butelkach, długo utrzymuje swój wyjątkowy smak.
Mimo upływu lat, niektóre kawiarnie i browary wciąż serwują kwas chlebowy swoim gościom. Szczególnie popularny jest on na Litwie i w Rosji.
Osoby, które chciałyby spróbować tego napoju, mogą z łatwością przygotować go samodzielnie. Oto przepis:
Składniki:
– 60 dag suchego żytniego chleba
– 5 l wody
– 1 dag drożdży
– skórka z cytryny
Przygotowanie:
Do szklanego naczynia wsypać drobno pokrojony chleb, dodać skórkę z cytryny, a następnie zalać całość 5 litrami słodzonej wrzątkiem wody. Naczynie przykryć i odstawić na około 5 godzin. Po tym czasie napój należy przecedzić przez gęste sito lub gazę do innego naczynia, dodać drożdże i ponownie odstawić na 5 godzin. Gdy pojawi się piana, trzeba znów przecedzić napój i przelać go do butelek. Butelki szczelnie zamknąć i odstawić na kolejne 5 dni.