„Podziemna starożytna nekropola” udostępniona dla zwiedzających – historyczne otwarcie przez Watykan

Znaną jako „miasto umarłych”, podziemną starożytną nekropolę, po raz pierwszy w swojej historii, uchylono dla ogółu ludności. Do tej pory jedynie naukowcy mieli przywilej badania tego zabytkowego miejsca.

W 2022 roku atrakcje Muzeów Watykańskich skupiły uwagę ponad 5 milionów turystów, zarówno wiernych, jak i tych o innych przekonaniach. Choć ta liczba jest imponująca, warto wspomnieć, że w latach 2014-2019 frekwencja przekraczała 6 milionów, a rekordowy rok przyciągnął niemal 6,9 miliona ciekawych świata. Przewiduje się, że ten wynik może zostać niebawem przekroczony dzięki otwarciu dla zwiedzających tajemniczego i do tej pory niedostępnego „miasta umarłych”.

Co więc kryje tajemnicze „miasto umarłych”? Jest to popularna nazwa prastarej nekropolii znajdującej się przy Via Triumphalis, którą przypadkiem odkryto w 1956 roku podczas robót budowlanych. Po niemal pięćdziesięciu latach udało się połączyć wszystkie odkryte fragmenty tego cmentarza, tworząc spójną całość. Pomimo, że miejsce to od początku budziło ogromne zainteresowanie, jedynie uprawnieni badacze archeologiczni i naukowcy mieli do niego dostęp.

Od 17 listopada 2023 roku, każdy chętny będzie mógł odwiedzić to niezwykłe podziemne „miasto umarłych”. Wejście na teren Via Triumphalis Necropolis możliwe jest przez rzadko stosowaną bramę Porta di Santa Rosa. Zgodnie z informacjami podawanymi przez watykańskie źródła, bramę tę można znaleźć w murach Watykanu od strony Piazza Risorgimento, około 5 minut piechotą od stacji metra Ottaviano.