6 najciekawszych faktów o Chinach

  1. Wielki Mur Chiński to właściwie zbiór murów

Powszechnie uważa się, że Wielki Mur ma tylko jedną ciągłą długość. Jednak ten kultowy cud architektury to w rzeczywistości sieć ścian rozciągająca się na ponad 20 000 km. Cesarz Qin połączył mury ponad 2000 lat temu, aby bronić pierwszego zjednoczonego królestwa Chin.

  1. Jangcy jest najdłuższą rzeką Azji

Jangcy, znana jest również jako „Chang Jiang” w języku chińskim, co oznacza „długa rzeka” i jest trzecią pod względem długości na świecie. Jednym z najbardziej spektakularnych zabytków, które można zobaczyć podczas rejsu po rzece Jangcy, są Trzy Przełomy.

  1. Szanghaj ma swój dialekt

Szanghaj to tętniące życiem i ekscytujące dla turystów miasto. Tubylcy z Szanghaju mają swój własny dialekt zwany „szanghajskim”. Nawet Chińczycy z innych części kraju go nie rozumieją!

  1. W Chinach wynaleziono piłkę nożną!

2200 lat temu gra, która później przekształciła się w piłkę nożną, została wynaleziona w Chinach. Pierwszą piłką nożną na świecie była skórzana piłka wypełniona piórami i włosami, a gra nazywała się Tsu Chu, co dosłownie oznacza „kopanie piłki”.

  1. Narodowe zwierzę Chin to Pandy

Wielkie Pandy są narodowym zwierzęciem Chin i w przeciwieństwie do innych gatunków niedźwiedzi nie zapadają w stan hibernacji. Ich słynna dieta składa się głównie z bambusa, a pandy spędzają od 10-16 godzin dziennie na jedzeniu! Jednym z najlepszych miejsc, w których można zobaczyć pandy w Chinach, jest Centrum Hodowli Pandy Wielkiej Chengdu.

  1. Niesłychany rozmach chińskich kolei

Chiny są czwartym co do wielkości krajem na świecie pod względem powierzchni, a koleje są szeroko rozbudowane w całym kraju. W rzeczywistości chińska kolej jest tak rozległa, że mogłaby okrążyć Ziemię nie raz, a dwukrotnie!

Poczytaj więcej o najciekawszych miejscach świata w portalu: www.wymarzonyurlop.pl.