Zlatni Rat – niezwykła plaża na wyspie Brač, perła chorwackich wybrzeży

Plaża Zlatni Rat, położona w mieście Bol na wyspie Brač w środkowej Dalmacji, cieszy się renomą jednej z najpiękniejszych plaż na świecie. Jest to ocena często przytaczana przez wiele magazynów i stron internetowych. Choć upodobania estetyczne są subiektywne, niewiele osób zaprzeczy, że Zlatni Rat, znany również jako Złoty Róg, to prawdziwa perła chorwackiego wybrzeża.

Zdecydowanie ta plaża nie jest typowa. Istotnym elementem, który wyróżnia ją na tle innych, jest jej unikalny kształt. Plaża Zlatni Rat jest położona prostopadle do morza i posiada dwa brzegi. Dzięki tej specyficznej orientacji często zdarza się, że podczas gdy jedna strona plaży jest owiewana przez silne, zimne wiatry wywołujące wysokie fale, druga zachwyca swoją spokojną wodą i przyjemną temperaturą. Co więcej, każdego roku końcówka plaży zmienia swój kształt pod wpływem dominującego kierunku wiatru. Te cechy sprawiają, że plaża Zlatni Rat jest częstym punktem w wielu rankingach i zestawieniach najpiękniejszych plaż.

Do tej pory mieliśmy przyjemność odwiedzić Zlatni Rat dwa razy. Pierwsza wizyta miała miejsce podczas naszego rejsu dookoła wyspy Brač, a drugi raz postanowiliśmy zwiedzić ją samochodem, podczas objazdu po całej wyspie. W Bol oraz przy samej plaży znajduje się parking. Warto jednak pamiętać, że im bliżej plaży, tym wyższa jest cena za parking.

Głównym czynnikiem kształtującym wygląd plaży Zlatni Rat są naturalne warunki. Ta niezwykła plaża leży na południowym brzegu wyspy Brač, w miejscowości Bol. Jak sama nazwa sugeruje, posiada kształt rogu. Jej „lewy” brzeg ma długość 420 metrów, „prawy” – 360 metrów, a odcinek bez drzew, który wyrasta bezpośrednio z morza, ma około 158 metrów.