Zbita szybka w smartfonie – co robić?

Smartfony, które pojawiły się na rynku za sprawą pierwszego modelu iPhone’a w 2007 roku szturmem zdobyły rynek. Obecnie większość z nas nie wyobraża sobie innego telefonu niż smartfon. Coraz częściej zastępuje on nam zegarek, kalkulator, notatnik, a nawet portfel. Jedno jest pewne. Nie ruszamy bez niego na krok. Co jednak zrobić, jeśli nasz smartfon upadnie i pęknie mu szybka, a więc kluczowy z punktu widzenia estetyki, ale również funkcjonalności element? Jakie mamy opcje i jak uniknąć problemów w przyszłości?

Przede wszystkim nie trać głowy

Smartfony, pomimo że wydają się urządzeniami bardzo delikatnymi, są konstruowane tak, aby upadek nie oznaczał od razu ich końca. I tak jest właśnie z ekranem. Składa się on się bowiem z trzech warstw, których może nie widać, ale każda z nich pełni osobną funkcję: szybka, digitizer odpowiedzialny za obsługę ekranu dotykiem oraz wyświetlacz. Na szczęście w większości przypadków wystarczy wymiana szybki.

Dlaczego warto udać się do serwisu, zamiast dokonywać naprawy samodzielnie?

Nie ulega wątpliwości, że wymiana szybki to kosztowna sprawa. Dlatego też chcąc nieco zaoszczędzić na kosztach naprawy część osób może próbować dokonać naprawy na własną rękę kupując np. potrzebną szybkę w internecie. Jest to dość ryzykowna taktyka. Pamiętajmy bowiem, że mamy do czynienia z bardzo delikatnym, elektronicznym produktem za spore pieniądze. Nawet starsze modele topowych smartfonów trzymają cenę.
Naszym priorytetem powinno być przywrócenie jego pełnej sprawności, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nim do czasu wymiany na nowy. Aby pokazać, z jakimi kosztami naprawy należy się liczyć przytoczymy tylko dwa przykłady dla nieco starszych smartfonów do Apple,

I tak wymiana szybki iPhone 11 pro to wydatek 650 zł, natomiast wymiana szybki iPhone 12 pro, czyli jego następcy uszczupli nasz portfel od 800 zł. Jak widać nie są to małe kwoty, nawet biorąc pod uwagę z cenę całego smartfona. Dla pewności, że nasz telefon odzyska dawną funkcjonalność lepiej oddać go w ręce fachowców. Serwis iPhone daje nam pewność posiadanych części oraz doświadczenia w naprawach produktów od Apple.
Firma Repairlab działa na rynku od lat i pomogła już wielu klientom.

A co zegarkami typu Apple Watch?

Tu zasada jest bardzo podobna. Można wręcz powiedzieć, że zegarek jest dużo delikatniejszy przez co tym bardziej wymaga fachowego podejścia. W razie gdy konieczna staje się wymiana szybki apple watch 6 cena
takiej usługi wynosi 450 zł. Co ciekawe serwis oferuje naprawę sprzętu bez konieczności wizyty osobistej. Całość odbywa się na zasadzie wysyłki, odbioru.

Jak zapobiec zbiciu, zarysowaniu szybki na przyszłość?

Trudno wprawdzie wyeliminować w 100% możliwość jej uszkodzenia, ale mamy co najmniej 3 możliwości, aby się zabezpieczyć.

1. Folia ochronna
To najpopularniejsza i zarazem najtańsza forma ochrony ekranu.

2. Szkło hartowane
Dużo solidniejsza ochrona. Droższa, ale wytrzyma nawet solidny upadek, uderzenie.

3. Futerał ochronny
Teoretyczny najlepsza ochrona, choć przez część osób nielubiana ze względu na mniejszą wygodę obsługi smartfona jedną ręką. Idealnym połączeniem wydaje się tu połączenie folii z futerałem. Nie wydamy majątku, a zabezpieczymy nasz sprzęt na wypadek większości upadków.