Toruń nie tylko piernikiem stoi

Dlaczego właśnie Toruń? Bo jak mawiał już w XV wieku polski kronikarz Jan Długosz: „Toruń ozdobnymi budowlami i pokryciem ceglanych dachówek tak cudownie jaśnieje, że niewiele miast może mu dorównać pięknością i wspaniałością”. I choć wielu z nas kojarzy się właśnie z piernikami, lub ze słynnym astronomem Mikołajem Kopernikiem, miasto ma bardzo dużo do zaoferowania. Z pokładów statku łodzi pływających po Wiśle można zobaczyć najwspanialszy widok Torunia, czyli jego panoramę – jeden z Cudów Polski, a toruńskie Stare Miasto zostało nawet wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co warto zobaczyć?

Będąc w Toruniu warto skupić się na starszej części miasta. Można tutaj pochodzić uliczkami, wejść do niektórych muzeów czy obejrzeć panoramę miasta z wieży ratusza. Dodatkowo, można udać się na drugi brzeg Wisły na punkt widokowy oraz odwiedzić tzw. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Gotycki Ratusz znajduje się na Rynku Staromiejskim i stanowi serce Starego Miasta. W Ratuszu nie urzędują już władze miasta od II wojny światowej, a obecnie mieści się tutaj Muzeum Okręgowe, w którym można zobaczyć m.in. Salę Królewską, Salę Mieszczańską oraz liczne ekspozycje i wystawy. Gdzie warto się zatrzymać? Hotel Toruń będzie idealnym wyborem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i par.

Toruń z dziećmi

Po Toruniu warto przemieszczać się na nogach bądź komunikacją miejską. Znalezienie miejsca parkingowego w centrum nie jest łatwe, szczególnie w weekend. Dlatego warto zatrzymać się w hotelu w centrum miasta lub bardzo blisko centrum, tak by nie tracić czasu na dojazdy i poszukiwanie miejsc parkingowych. Toruńska starówka jest zwarta, a do wszystkich atrakcji można dotrzeć w kilka minut. Pierwsze kroki w odkrywaniu miasta warto skierować do punktu widokowego na Toruń (Platforma widokowa – Panorama Torunia, Majdany, Kępa Bazarowa). Odwiedzając park Dolina Marzeń, w którym znajduje się kulisty zegar słoneczny, muzyczny plac zabaw, sadzawka z kaczkami czy alpinarium z wodospadem i starannie utrzymanym ogrodem w sąsiedztwie murów miejskich, można pozwolić sobie i dzieciom na odrobinę swobody i dobrej zabawy. Warto odwiedzić Dom Legend Toruńskich (ul. Szeroka 35), Rynek Starego Miasta. Bardzo dobrym pomysłem jest wizyta w Centrum Informacji Turystycznej, gdzie można zaopatrzyć się w mapy, które będą czytelne również dla najmłodszych. W mieście znaleźć można róże figury z brązu (osiołka, pieska), które z pewnością ucieszą najmłodszych.

Coś tylko dla par

Muzeum Żywego Piernika to idealny przykład atrakcji turystycznej zrobionej pod kątem łaknących rozrywki turystów. Tu nie ogląda się zbyt wielu eksponatów, tu uczestniczy się w pewnym show przygotowanym przez „piekarzy-cukierników”. Warto odwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej. Koniecznie spróbować piwa piernikowego!

Wizyta w interesach?

Poza wcześniej wymienionymi atrakcjami można odwiedzić Modry Fartuch przy Rynku Nowomiejskim 8. Torunianie utrzymują, że to najstarsza działająca bez przerwy gospoda Europy. Pierwszych gości przyjęto tu w 1489 r. Pośród bardziej znanych, którzy wstąpili tu na piwo, wymienić należy Jana Olbrachta, Jana Kazimierza i Napoleona Bonapartego. Przez całą swoją historię budynek nie pełnił innych funkcji niż te knajpiane. Jedyna przerwa przypadła na czas II wojny światowej, kiedy Modry Fartuch rozebrano, zostawiając jedynie ściany boczne. „Fartuszek” wystąpił również w słynnym polskim „westernie” Prawo i Pięść.