Tajemnicza Jaskinia Biserujka – perła wyspy Krk

W południowo-wschodnim zakątku malowniczej wyspy Krk, nieopodal sielskiej wioski Rudine, znajduje się skromna budowla. W jej wnętrzu skrywa się kameralna, aczkolwiek obfitująca w fascynujące formacje skalne jaskinia. Znana jako Biserujka – co w tłumaczeniu oznacza „perła” – ta niewielka grota zawdzięcza swój tytuł legendzie mówiącej o piratach, którzy rzekomo chowali w niej swoje bogactwa. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jaskinia ta zasługuje na uwagę każdego odwiedzającego Krk i stanowi nieodłączny punkt programu każdej podróży po tej wyspie.

Autorstwo jaskini Biserujka (lub Špilja Biserjuka według miejscowych) przypisuje się również rodzinie Vitezićów. Ta geologiczna ciekawostka kryje się około 300 metrów na północny zachód od Rudine, będąc częścią gminy Omišalj na terenie regionu Kvarner na wyspie Krk.

Historia powstania jaskini zaczyna się około 16 tysięcy lat temu, kiedy napierająca woda zaczęła drążyć okoliczne skały, tworząc to niezwykłe miejsce. Do roku 1998 jaskinia była niedostępna dla zwiedzających, ale od tego czasu dostępna jest dla turystów. Biserujka mierzy zaledwie 110 metrów, lecz jej bogactwo form skalnych jest imponujące – można tu podziwiać nie tylko stalaktyty i stalagmity, ale również kolumny i misternie uformowane draperie skalne.

Warunki panujące wewnątrz jaskini są stałe przez cały rok, z temperaturą utrzymującą się na poziomie 10-13°C oraz względną wilgotnością na poziomie około 95%. Najgłębsza część Biserujki schodzi na głębokość 13 metrów poniżej powierzchni ziemi.