Skarby Turcji: Trabzon i jego atrakcje

Na tureckim wybrzeżu Morza Czarnego czekają na nas miejsca wyjątkowe. Pięknem i historyczną wartością może nas zaskoczyć miasto Trabzon – miejsce, w którym w czasie wycieczki po tej części Turcji koniecznie trzeba odwiedzić.

Trabzon – to powinieneś wiedzieć

Swego czasu cieszyło się ono wielką niezależnością, było też jednym z ostatnich miast helleńskich, które poddały się Turkom osmańskim. Aż do XIX wieku mieszkańcy miasta cieszyli się wysokimi dochodami, jakie zapewniał im doskonale rozwijający się handel morski. W mieście, które już w okresie średniowiecza odgrywało ważną rolę, czekają do dziś ciekawe zabytki. Każdy z nich przypomina o potędze miasta. Które z zabytkowych obiektów są najchętniej odwiedzane przez turystów?

Warto tu zobaczyć pozostałości twierdzy oraz murów miejskich. Dziś nie prezentują się one już zbyt imponująco, pozwalają jednak wyobrazić sobie, jak wspaniałym miastem musiał być Trabzon w czasach swej świetności. Do najcenniejszych zabytków zalicza się tu również wzniesiony w XIII wieku kościół Aye Sofia. Stojąca na szczycie potężnego klifu świątynia znana jest przede wszystkim z fresków, które przyciągają miłośników sztuki. Pięknie prezentują się również mozaiki, będące kolejną atrakcją dla zwiedzających. Godnym polecenia miejscem jest również miejscowe muzeum, w którym można ujrzeć kolekcję zabytków pochodzących z okolicznych wykopalisk archeologicznych.

Więcej wpisów o interesujących atrakcjach turystycznych z całej Europy, znajdziesz w serwisie https://www.nakoncuswiata.pl/.

Trabzon jest doskonałym miejscem dla tych, którzy chcą urządzać wycieczki po okolicy

W pobliżu miasta znajduje się jeden z ciekawszych zabytków, jakim może się pochwalić Turcja. Jest nim jest nim prawosławny, bizantyjski klasztor Czarnej Madonny. Wzniesiony w pobliskiej miejscowości Sumeli, może zachwycić zarówno swymi rozmiarami, jak i architekturą. Przyklejona do skalnej półki budowla prezentuje się wyjątkowo. Od IV wieku, aż do 1923 roku w tym trudno dostępnym miejscu swą działalność prowadzili mnisi, wysiedleni stąd po utworzeniu republiki tureckiej. Wraz z mnichami Sumeli musiała opuścić resztka greckiej społeczności, która przez wieki tworzyła tu własną kulturę.

Dziś dawny klasztor jest wspaniałą atrakcją dla turystów, a jego XII-wieczne wnętrza przyciągają wspaniałymi freskami. To jeden z najciekawszych zabytków na tureckim wybrzeżu czarnomorskim, któremu z pewnością warto poświęcić więcej uwagi.