OLEJEK CYTRYNOWY: WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Olejek cytrynowy pobudza koncentrację i poprawia nastrój, oczyszcza środowisko i jest panaceum na skórę i żołądek.

Olejek cytrynowy otrzymywany jest poprzez tłoczenie na zimno skórki owocu. Posiada zielonkawo-żółty kolor i intensywny aromat. Aby zrobić kilka litrów, potrzebujesz dużo cytryn. Według Jeana Valneta, autora Aromaterapii, aby leczyć za pomocą roślin, potrzeba około 3000 do wyprodukowania funta olejku eterycznego.

Cytryna należy do rodziny ruszczyków i pochodzi z Azji. Jej owoce są bogate w dobroczynne właściwości. Może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Uzyskany z niej olejek eteryczny jest znacznie silniejszy niż sok z wyciśniętych owoców i dlatego należy go stosować ostrożnie.

Właściwości i zastosowania olejku cytrynowego

Olejek cytrynowy ma właściwości antyseptyczne, ściągające, trawienne, lecznicze, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, przeciwutleniające i oczyszczające. Dobrze komponuje się z olejkami eterycznymi z lawendy, neroli, drzewa sandałowego, geranium, drzewa herbacianego i ylang-ylang.

  1. Samopoczucie

Jest jednym z 10 olejków eterycznych, które zawsze warto mieć w domu, ponieważ łagodzi niepokój i zdenerwowanie. Olejek ten pobudza ducha, sprzyja koncentracji, determinacji i zwiększa pewność swoich możliwości. Kilka kropli olejku cytrynowego wlej do specjalnego dyfuzora lub do kąpieli.

  1. Paznokcie i włosy

Olejek cytrynowy wzmacnia łamliwe paznokcie i matowe włosy. Pomaga wyeliminować łupież.

  1. Skóra

Jest bardzo odpowiedni dla skóry tłustej, ponieważ równoważy nadmiar sebum. Pobudza krążenie limfatyczne, redukuje plamy skórne, dezynfekuje i leczy rany.

  1. Jama ustna

Rozcieńczony w szklance wody może być stosowany do płukania i dezynfekcji błony śluzowej jamy ustnej w przypadku zapalenia jamy ustnej, zapalenia dziąseł, owrzodzeń i opryszczki.

  1. Żołądek, trawienie

Wspomaga trawienie i łagodzi skurcze, nadkwaśność i zgagę.

  1. Dla domu

Jest bardzo przydatny do oczyszczania powietrza i odkażania środowisk, odtłuszczania powierzchni i polerowania przedmiotów. Dodaj kilka kropli olejku cytrynowego do mydła do naczyń lub wody w pojemniku ze spryskiwaczem i użyj płynu do czyszczenia stołów, blatów i innych powierzchni.

Lubisz cytrynę? A wiesz, że ma wiele innych zastosowań, które przyniosą same korzyści dla Twojego organizmu. Więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule https://www.ksztalty.pl/dlaczego-warto-pic-wode-z-cytryna/