Najpiękniejsze góry świata

Góry są niewiarygodnie piękne i przypominają nam o tym, jacy jesteśmy mali. Jednocześnie, kiedy patrzymy na widok ze szczytu górskiego, obserwując świat z góry, co może sprawić, że czujemy się potężni. A dla wspinaczy, którzy podejmą to wyzwanie, zdobycie szczytu może być doświadczeniem zmieniającym życie. Oto lista 10 najpiękniejszych gór świata.

Matterhorn, Szwajcaria

Choć piękno każdej góry może być subiektywne, nie da się zaprzeczyć, że góra Matterhorn jest wystarczająco uderzająca, by się wyróżnić. Jest natychmiast rozpoznawalna, nawet jeśli widziałeś tę górę na zdjęciach tylko kilka razy. Ta góra jest ikoną Alp Szwajcarskich, a także służy jako bardzo ekscytująca i niebezpieczna wspinaczka dla tych, którzy chcą się na wspiąć na tę górę. Na Matterhorn panuje bardzo nieprzewidywalna pogoda. Może to utrudniać wspinaczkę. Jednak dramatyczna pogoda z pewnością podkreśla piękno góry, co dodaje jej uroku.

Góra Denali, Alaska

Jeśli chcesz zobaczyć naprawdę ogromną górę, która dominuje nad panoramą miejsca jak żadna inna, musisz udać się do Denali na Alasce. Chociaż nie jest to najwyższy szczyt, stosunkowo niezasłonięty widok sprawiają, że jest to dość majestatyczny widok.

Kirkjufell, Islandia

Góra ta nie jest szczególnie duża ani wysoka, a właściwie ma bardziej profil poziomy niż pionowy. Jednak jej linie są bardzo wyraźne i mają schludny, wyrzeźbiony wygląd. Nachylenie podstawy jest bardzo łagodne i równomierne, tworząc symetryczny wygląd. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na całej Islandii, które co roku przyciąga wielu turystów. Na liście zabrakło polskich szczytów górskich, dlatego stworzyliśmy dedykowaną listę tylko z szlakami górskimi w Polsce: https://ejaslo.pl/ciekawe-szlaki-gorskie-w-polsce/

Góra Stołowa, RPA

Ta góra, podobnie jak Kirkjufell, jest kolejnym poziomym szczytem, który nie jest szczególnie wysoki. Mimo to, jest to bardzo przyjemna dla oka góa. Jest to wyjątkowy szczyt, który nie jest podobny do żadnego innego na świecie i jest natychmiast rozpoznawalny, gdy tylko go zobaczysz.

Ama Dablam, Nepal

Ta góra jest dość niesamowita i ma bardzo unikalny wygląd. Patrząc na nią, można zauważyć, że w skale znajduje się wiele zaskakujących i kontrastujących kątów. Kiedy śnieg osiądzie na szczycie, będzie można zobaczyć te niezwykłe kąty jeszcze wyraźniej. Ama Dablam jest jedną z najbardziej niesamowitych gór na świecie, nie da się temu zaprzeczyć. Wznosi się na wysokość 6856 metrów nad poziomem morza. Po raz pierwszy wspięli się na nią w 1961 roku Gil Bishop i Ward.

Góra Juji, Japonia

Góra Fuji to najwyższy szczyt Japonii, idealnie symetryczny stożek wulkaniczny. Znajduje się pomiędzy prefekturami Shizuoka i Yamanashi w centralnej Japonii i na zachód od Tokio.