Malownicze miasta i miasteczka w Polsce, idealnych na spokojny weekend

Zmagasz się z pytaniem gdzie uciec na weekend od miejskiego zgiełku? Polska obfituje w mnóstwo malowniczych miast i urokliwych miasteczek, które potrafią oczarować swoją unikalnością, choć nie cieszą się takim rozgłosem jak Kraków, Zakopane czy Kazimierz Dolny. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie miejsc – to idealne propozycje na relaksujący weekend odkrywania mniej znanej strony Polski.

Kamień Pomorski to perła kurortowa usytuowana na Pobrzeżu Szczecińskim, u brzegów Zalewu Kamieńskiego. Miasto leży o niecałe 7 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego, a do morza prowadzi z niego cieśnina Dziwna. W obrębie Kamienia Pomorskiego można natknąć się na solankowe źródła i pokłady borowiny, które były kluczowe dla rozwoju miejscowego lecznictwa uzdrowiskowego.

Stare miasto Kamienia Pomorskiego jest chronione jako zabytek kultury, a zespół katedralny uzyskał status pomnika historii. Miasto jest częścią szlaku zabytków sztuki romańskiej. Do najważniejszych zabytków miasta należą gotycka katedra im. Jana Chrzciciela, będąca jedną z najstarszych na Pomorzu świątyń ze wspaniałymi organami, wirydarzem i kościelnym skarbcem, barokowy kościół Wniebowzięcia NMP, Wieża Piastowska i Brama Wolińska, gdzie dzisiaj mieści się Muzeum Kamieni oraz XIV-wieczny ratusz.

W Wejherowie wszystkie drogi zaprowadzą Cię do Jakuba Wejhera, wojewody malborskiego i założyciela miasta w 1643 r. To jemu zawdzięczamy powstanie olśniewającej kalwarii, która spowija w ciszę każdego odwiedzającego.

Zwiedzanie Wejherowa warto rozpocząć od małych rzeczy – a dokładniej mówiąc od miniatur miasta. Na miejscowym rynku (pl. Jakuba Wejhera) w ratuszu można podziwiać szczegółowe makiety starówki i kalwaryjskich kaplic. Patrząc na te miniaturowe dzieła sztuki, można pomyśleć, że spacer po kalwarii to prosta sprawa. To jednak złudne wrażenie – cały szlak ma długość ponad 4,5 km i trasa prowadzi przez leśne morenowe wzgórza, które mogą stanowić nie lada wyzwanie. Na koniec kalwarii czekają na Ciebie 26 kaplic doskonale wtopionych w krajobraz – to przykład wzorcowej renowacji.

Lidzbark Warmiński do XIX w. był największym miastem i stolicą Warmii, pełniąc rolę ważnego centrum gospodarczego oraz kulturalnego i religijnego.

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest pochodzący z XIV wieku zamek biskupów warmińskich. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. W zamku rezydowali m.in. Mikołaj Kopernik i Ignacy Krasicki. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na refektarz, barokową kaplicę, arkadowy dziedziniec oraz wielokondygnacyjne piwnice. Zamek od 2018 r. figuruje na liście pomników historii.

Lidzbark Warmiński posiada wiele szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, które umożliwiają dogłębne poznanie miasta. Miasto jest również przecięte popularnym szlakiem rowerowym Green Velo.