</h1>Poznajmy niezwykłe smaki kuchni japońskiej – historyczne korzenie, zdrowotne właściwości i urokliwe tradycje

Kuchnia japońska jest fascynująca, bogata w tradycje sięgające kilka tysięcy lat. Jej początki związane są nierozerwalnie z ryżem, rybami oraz owocami morza. Z upływem lat do japońskiej sztuki kulinarnej wprowadzono elementy pochodzące z innych kultur, co przyczyniło się do jej barwnej różnorodności. Można w niej dostrzec wpływy kulinariów chińskich, koreańskich czy hinduskich.

W Japonii odnotowuje się niską zapadalność na choroby niezakaźne, nowotwory i schorzenia układu krążenia. Dietę japońską cechuje wysoki poziom wartości odżywczych, który można porównać do znanej z korzystnego wpływu na zdrowie diety śródziemnomorskiej.

Kuchnia japońska słynie z wykorzystania ryb w wielu swoich daniach. Szczególnie popularne w Japonii jest sushi, które występuje w różnych odmianach. Możemy tu wymienić małe rolki hosomaki, nieco większe futomaki czy też odwrócone sushi, gdzie ryż jest na zewnątrz rolki, znanego jako uramaki lub California maki.

Charakterystycznym elementem kuchni japońskiej jest duża ilość warzyw i tofu, niewielka konsumpcja mięsa oraz przetworów, a także spożywanie dużej ilości ryb oraz owoców morza, również w surowej formie. Japończycy są znani z wykorzystywania w swoich potrawach alg i wodorostów, które są bogatym źródłem składników odżywczych.

W Japonii nie ma zwyczaju przejadania się. Tradycyjnie spożywa się tu trzy posiłki dziennie, zazwyczaj składające się z ryżu i aromatycznej zupy. Wraz z podstawowymi składnikami podaje się trzy miseczki zawierające dodatki, które najczęściej serwowane są surowe. Warto podkreślić, że dla Japończyków ważniejsza jest jakość niż ilość jedzenia. Dania przygotowuje się tak, aby maksymalnie zachować ich smak i wartości odżywcze, bez przegotowywania. Dodatkowo, kuchnia japońska słynie ze świeżości składników i krótkiego czasu obróbki termicznej.