Dzianina jersey – materiał o wielu zastosowaniach

Dzianina jersey to bardzo praktyczny materiał, który zachowuje trwałość przez wiele lat. Można z niego uszyć różne elementy odzieży, jak również tekstylia do wyposażenia domu. Szycie z dżerseju wymaga jednak doświadczenia umiejętności krawieckich. Trzeba też wiedzieć, jakie igły i ściegi zastosować, aby materiał odpowiednio się układał. Przeczytaj i dowiedz się, czym jest dzianina jersey.

Czym różni się jersey od innych materiałów?

Jersey to dzianina, a nie tkanina. Jego splot ma formę rzędów pętelek i oczek, przez co materiał jest lekko elastyczny, gładki i miły w dotyku. Po prawej stronie widoczne są pionowe kolumny pętelek, a po lewek poziome rzędy nitek. Materiał nie gniecie się, a przy odpowiednim praniu i suszeniu, zachowuje ładny wygląd przez wiele lat. Ta cecha odróżnia go od tkanin, które są nierozciągliwe, a ich splot to rzędy krzyżujących się nitek. Dzianina jersey najczęściej jest wykonywana z bawełny, wełny, poliestru bądź wiskozy, rzadziej z lnu. Jej cechy sprawiają, że trzeba mieć spore umiejętności zarówno podczas wykroju, jak i zszywania dżerseju. Elementy wykroju należy układać i zszywać zgodnie z kierunkiem ułożenia nitek. Dzięki temu odzież będzie odpowiednio się układała. Trzeba też zastosować ściegi i igły przeznaczone do dzianin lub typowo do streczu.

Zastosowania dzianiny jersey w krawiectwie

Zastosowanie tego materiału zależy od rodzaju włókien i grubości splotu. Wyróżnia się tu single jersey, czyli cienką dzianinę z jednorzędowego splotu i grubsze, elastyczne dzianiny, z których szyje się dzianinową odzież na cieplejsze sezony. Jersey bawełniany wykorzystywany jest do szycia odzieży, w tym T-shirtów, czapek, szalików bluz i bielizny, ale też dresów, prześcieradeł i pościeli. To materiał, który daje ciepło, a przy tym zapewnia cyrkulację powietrza. Jeszcze cieplejszy jest jersey wełniany, niezastąpiony w krawiectwie wierzchnich okryć jesiennych i zimowych, jak również koców i narzut na łóżka. Jersey wiskozowy i poliestrowy nadaje się świetnie na różne elementy odzieży, począwszy od bluzek, spodni, sukienek czy sukni ślubnych, a skończywszy na kombinezonach roboczych. Jest też wykorzystywany przy szyciu różnego rodzaju tekstyliów, takich jak pokrowce, kotary i elementy dekoracyjne. Jersey jedwabny to przede wszystkim eleganckie ubrania wizytowe.

Sklep z tkaninami i dzianinami Cottye oferuje różnego rodzaju jersey, zarówno do krawiectwa profesjonalnego, jak i użytku domowego. Przy czym w pracowniach krawieckich jersey zszywany jest na maszynach typu overlock. Jeśli pasjonujesz się szyciem, ale brakuje Ci doświadczenia i szyjesz na maszynie wieloczynnościowej, to zacznij od cienkiego jersey’u bawełnianego. Przygotuj kilka igieł do zszywania elastycznych materiałów. Uzbrój się w cierpliwość i nie poddawaj przy pierwszych niepowodzeniach. Niestety, maszyny wieloczynnościowe często przepuszczają ściegi w elastycznych dzianinach. Rozwiązaniem tego problemu są stopki do szycia i właśnie specjalne igły.

Warto też wiedzieć, że odzież z dżerseju – choć bardzo praktyczna – wymaga odpowiedniego postępowania. Trzeba ją prać w niskich temperaturach, wirować na niskich obrotach, a suszyć najlepiej rozłożoną na płasko. Dzięki temu zachowa trwałość i schludny wygląd na długi okres czasu. Zazwyczaj nie wymaga wtedy prasowania. Zdefasonowane ubrania z dżerseju to wynik nieodpowiedniej techniki szycia, a często też prania w zbyt wysokich temperaturach i suszenia na sznurkach z użyciem spinaczy do bielizny.