Bielizna termoaktywna – niezbędnik dla górskich eskapad

Wyprawa w góry, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, wiąże się z dokładnym przygotowaniem. Odpowiedni ekwipunek oraz ubiór to klucz do sukcesu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak bardzo warunki pogodowe mogą różnić się od tego, co odczuwamy jeszcze będąc na dole. Aby uniknąć dyskomfortu będziemy potrzebować odzieży do zadań specjalnych. Jaka bielizna termoaktywna nada się w góry?

Co to jest bielizna termoaktywna?

O bieliźnie termoaktywnej zwykle mówi się w kontekście uprawiania sportów, górskich wypraw. Jej zadanie jest niezwykle proste – ma zapobiegać wyziębianiu się organizmu oraz zapewniać komfort termiczny podczas przebywania w niskich temperaturach. Wykorzystuje w tym celu ciepło wytworzone przez nasz organizm w trakcie wysiłku. To jednak nie wszystko. Bielizna termoaktywna ma przede wszystkim za zadanie zapewnić wysoki poziom wentylacji oraz możliwość odprowadzenia wilgoci. Dzięki temu pozostaje sucha i zapobiega wyziębieniu nawet wówczas, gdy w czasie treningu produkujemy duże ilości potu.

Bieliznę termoaktywną zwykle nosi się w okresie jesienno-zimowym, podczas uprawiania sportów, a także podczas zwykłych wypraw górskich. Nierzadko przydaje się również w czasie chłodnych, wiosennych wędrówek, gdy warunki na szczycie potrafią zaskoczyć. Do jej produkcji używa się zwykle syntetycznych materiałów, takich jak poliamid czy polipropylen, które odpowiadają za utrzymanie optymalnej ciepłoty ciała i doskonale odprowadzają wilgoć.

Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

Mogłoby się wydawać, że nie ma to większego znaczenia – wybór bielizny termoaktywnej nie powinien być niczym trudnym, skoro pełni ona jednakowe funkcje. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku bielizny ważny jest przede wszystkim nasz komfort, dlatego dobrze wykonać research zanim dokonamy zakupu.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sposób wykonania. Dobrej jakości bielizna termiczna wykonana jest z materiałów o bezszwowej konstrukcji, która zapobiega tworzeniu się otarć i zadrapań. Dopasowuje się do kształtu sylwetki i ściśle przylega, by zapewnić jak najlepszą ochronę termiczną oraz skuteczne odprowadzanie wilgoci. Bluza termoaktywna może dodatkowo posiadać wysoki golf chroniący szyję, a nawet twarz przed zimnym wiatrem, co przyda się podczas wypraw górskich w ciężkich warunkach.

Niektóre modele bielizny termoaktywnej posiadają również dodatkowe właściwości. Bluza z dodatkiem przędzy Nilit Innergy pozwala zamienić naturalną ciepłotę ciała w głębokie promienie podczerwone, które wpływają pozytywnie na regenerację mięśni po intensywnym wysiłku. Dodatkowo bielizna termoaktywna często posiada właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, chroniąc nas przed namnażaniem się drobnoustrojów.