Bezpieczne jedzenie dla dzieci podczas wakacji

Dopilnowanie by wakacje z dziećmi były udane nie jest łatwym zadaniem. Szczególne trudności pojawiają się w momencie, gdy nie ma możliwości ugotowania posiłku. Wtedy polegać należy nie tylko na opiniach dotyczących restauracji. Warto zastosować się do kilku zasad, które zapewnią spokojny wypoczynek.

Nie opuszczaj posiłków

Dobrze jest jeść 5 posiłków dziennie (śniadanie, obiad, kolacja i dwie przekąski), aby przy kolejnym posiłku nie być zbyt głodnym!

Śniadanie, najważniejszy posiłek dnia!

Niezależnie od tego, czy w domu, czy w restauracji, zawsze dobrze jest kierować wyborem najmłodszych (ale także dorosłych!). Śniadanie powinno być zdrowe i zawierać jak najmniej cukru. Posiłki muszą być przygotowane ze świeżych, najlepiej sezonowych owoców i warzyw.

Zdrowy posiłek nawet pod parasolem

Na obiad pod parasolem można zjeść zdrowy i zbilansowany posiłek, wybierając np. sałatkę z kaszy jęczmiennej lub orkiszowej z pomidorkami koktajlowymi, mozzarellą i bazylią (jeśli przygotowujesz ją samemu, trzymaj ją w cieniu. Świetnym rozwiązaniem na plażę jest torba utrzymująca niską temperaturę.

Nawet kanapka może być kompletnym posiłkiem. Ważne jest, aby wiedzieć, jak ją dobrze przygotować. Pomyśl o pełnoziarnistym chlebem z chudą wędliną i sałatką lub z warzywnym omletem. Być może zasmakuje kanapka z klasycznym tuńczykiem i pomidorem (ale bez majonezu!).

Zawsze miej przy sobie świeże sezonowe owoce

Owoce lub alternatywnie paczka krakersów to doskonała przekąska, która pozwala lepiej zarządzać klasycznym: „Mamo jestem głodny!”. Zawsze noszenie ich na wycieczki lub na plażę jest zatem kołem ratunkowym dla matek i ojców.

A lody? Lepiej rzemieślnicze i owocowe

Zawsze lepiej wybrać lody rzemieślnicze. Są mniej tłuste niż te w opakowaniach przemysłowych. Jednak nie należy przesadzać z ilością spodziewanych lodów w ciągu dnia.

Picie wody, co najmniej 1,5 – 2 litry dziennie

Latem ryzyko odwodnienia u dzieci jest niezwykle duże! Zawsze noś butelkę wody w plecaku lub torbie, sugerując, że dziecku by od czasu do czasu wypiło kilka łyków. Aby zachęcić dzieci do większego picia, wodę można doprawić świeżymi owocami lub listkami mięty pozostawić do zaparzenia na kilka godzin, dzięki czemu smak wody będzie przyjemniejszy.