Auto zastępcze – co warto wiedzieć?

Samochód przydaje się każdego dnia w przypadku wielu sytuacji. Dzięki niemu można szybko dostać się do pracy, odwieść dziecko do szkoły, czy przedszkola, a także zrobić zakupy. Dlatego, kiedy przydarzy się jakaś awaria lub wypadek, bardzo przydatny może się okazać samochód zastępczy. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.  

Jakie są warunki otrzymania auta zastępczego z OC sprawcy?

Jedną z możliwości, które warto wziąć pod uwagę, jest otrzymanie samochodu zastępczego z OC sprawcy. Aby móc skorzystać z tej opcji, osoba poszkodowana powinna przedstawić ubezpieczycielowi sprawcy specjalne oświadczenie dotyczące chęci skorzystania z pojazdu zastępczego. W takim wypadku ubezpieczyciel będzie zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów wypożyczenia pojazdu. Natomiast osoba poszkodowana musi na własną rękę opłacić paliwo, myjnie i inne wydatki. Osoba poszkodowana może korzystać z zastępczego samochodu, aż do momentu odebrania swojego samochodu z warsztatu.  

Jak otrzymać samochód zastępczy z Assistance lub AC? 

Auta dostępne na https://zastepcze.lublin.pl/ można także otrzymać w ramach AC lub Assistance. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim, kiedy otrzymanie pojazdu z OC sprawcy jest niemożliwe lub bardzo utrudnione.  W ramach AC lub Assistance auto można otrzymać maksymalnie na 3 lub 4 dni. Warto zaznaczyć, że w droższych firmach możliwe jest wypożyczenie samochodu nawet na miesiąc.  Bardzo częstą praktyką jest zaznaczenie w umowie, aby samochód był użytkowany zgodnie z określonymi zasadami, a podczas oddania bak był pełny. W niektórych przypadkach może być także nałożony limit kilometrów oraz może obowiązywać zakaz wyjazdu za granicę.  

Zastępcze pojazdy w leasingu  

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia samochodu w leasingu to osoba finansująca jest zobowiązana do pokrycia szkody. Firmy leasingowe bardzo często oferują swoim klientom możliwość bezpłatnego korzystania z samochodu zastępczego w okresie, w którym naprawiany będzie samochód właściwy. Osoba, która będzie użytkowała samochód, jest zobowiązana do rozliczania wszelkich wydatków, które się z nim wiążą.  

Samochód zastępczy czasem potrafi uratować życie. Kiedy dojdzie do jakiegoś wypadku, stłuczki lub awarii czy innego zdarzenia w wyniku którego nie będzie można użytkować własnego samochodu, możliwość skorzystania z takiej opcji jest bardzo atrakcyjna. Samochody zastępcze można otrzymać m.in. w oparciu o OC sprawcy, AC, Assistance lub nawet leasing. Możliwości jest naprawdę wiele.