Przeciwdziałanie zmianom klimatu: Pięć najbardziej ekologicznych lotnisk na świecie

Pomimo iż lotnictwo odpowiada za 11% globalnej emisji CO2 w sektorze transportu, jak wynika z danych z roku 2018, wiele portów lotniczych stawia na ekologię. Spalanie paliwa odrzutowego prowadzi do emisji dwutlenku węgla, tlenków azotu, drobnych cząstek i tlenków siarki, a czasami niemal nieuniknione są także inne negatywne skutki dla środowiska związane z funkcjonowaniem portów lotniczych. W świetle tych wyzwań, coraz więcej osób decyduje na ekologiczne alternatywy dotarcia do miejsca docelowego. Mimo to, ludzie nadal chętnie latają samolotami, jeśli tylko lotniska minimalizują swój wpływ na środowisko – dowodem na to są licznie sprzedawane bilety na trasie Kraków-Monachium.

Wyjątkowym przykładem jest lotnisko Monachijskie, które jest jednym z najbardziej ekologicznych na świecie. Zastosowanie nowoczesnej technologii i innowacyjnych rozwiązań pozwoliło ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko. Aż 60% energii potrzebnej do działania lotniska pochodzi ze źródeł odnawialnych takich jak energia geotermalna, słoneczna i wiatrowa. Na dachu znajduje się największy panel słoneczny o powierzchni ponad 0,2 kilometra kwadratowego składający się z ponad 30 000 paneli słonecznych. Ten olbrzymi panel generuje około 10% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną lotniska. Dodatkowo, biogazownia przetwarza 80% odpadów w czysty, odnawialny biogaz, który ogrzewa ponad 4 000 gospodarstw domowych podłączonych do lokalnej sieci energetycznej.

Na wyspie brytyjskiej, lotnisko Heathrow w Londynie wprowadza kreatywne rozwiązania by zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Ponad jedna trzecia energii zużywanej przez port pochodzi ze źródeł odnawialnych, a na platformach są dostępne naziemne punkty zasilania samolotów. W taki sposób samoloty nie muszą spalać paliwa podczas postoju.

Lotnisko Changi w Singapurze to kolejny przykład ekologicznego podejścia. Tamtejsze ponad 15 000 paneli słonecznych dostarcza wystarczająco dużo energii do zasilania terminali pasażerskich. Dzięki temu możliwe jest skompensowanie około 17 000 ton emisji dwutlenku węgla rocznie.

Podobne działania prowadzi Międzynarodowe lotnisko im. Rajiva Gandhiego, które dzięki wykorzystaniu naturalnego światła i wentylacji zmniejszyło zużycie energii elektrycznej o prawie połowę. Lotnisko czerpie 70% swojej wody z deszczu, a następnie ścieki są oczyszczane i wykorzystywane do pielęgnacji terenów zielonych.