W Polsce lasy stanowią najbardziej naturalne formacje przyrodnicze, które od ponad tysiąca lat są chronione przez naszych władców. Przyroda lasów, pełna różnorodnych gatunków zwierząt i roślin, jest nie tylko integralną częścią rodzimego krajobrazu, ale także kluczowym elementem utrzymania równowagi ekologicznej. Las daje możliwość neutralizacji zanieczyszczeń, ogranicza erozję gleb oraz klęski żywiołowe, a także zagrażające nam powodzie. Jednocześnie, lasy mają również wartość ekonomiczną.
Niemniej jednak, mimo ogromnej wartości przyrodniczej i ekonomicznej lasów, wielu polskim politykom wydaje się to umykać. Zamiast dostrzegać w nich nieocenione dobro narodowe, oceniają je na około 70 miliardów dolarów. Swoją postawą wpływają oni na proces uchwalania przez Sejm ustawy „O zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju”, która jest pierwszym takim aktem prawnym powstałym z inicjatywy obywatelskiej.
Inicjatywa ta zdobyła poparcie około 200 tysięcy obywateli, nie tylko leśników, których jest zaledwie około 35 tysięcy. W listopadzie 1999 roku trafiła pod obrady Sejmu, gdzie zdawało się, że jej cel – ochrona strategicznych polskich dóbr narodowych, w tym lasów – jest niepodważalny i nie do zlekceważenia.
Przez prawie 80 tygodni, czyli ponad półtora roku, projekt ustawy pozostał jednak w sejmowych szufladach. Szeptano o tym, że lepiej będzie poczekać z tym na następną kadencję, bo obecnie niewiele osób jest zainteresowanych walką o polskie dobra naturalne i projektem obywatelskiej ustawy. W między czasie 15 maja Komitet Inicjatywy Ustawodawczej wydał oświadczenie, w którym apelował do parlamentarzystów o uchwalenie ustawy jeszcze podczas obecnej kadencji Sejmu. Równocześnie zwrócił się do wszystkich obywateli o poparcie starań Komitetu.
Jednakże, lasy, wody, kopaliny – nasze narodowe skarby decydujące o strategicznym bezpieczeństwie Polski – są bardzo pożądane przez prywatne interesy. Nie tylko mają one wymiar ekonomiczny, ale również moralny, społeczny i ekologiczny. Są jednym z głównych filarów życia narodu nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Nie dziwi więc, że inicjatywa obywatelska i projekt ustawy stały się pionkiem w parlamentarnych grach politycznych.
W rezultacie, pomimo tego, że projekt ustawy składa się zaledwie z siedmiu artykułów i uzyskał siedem pozytywnych ekspertyz specjalistycznych, prace nad nim zostały zahamowane. Zostało to spowodowane jednym głosem, który opowiedział się za przygotowaniami do ustawy reprywatyzacyjnej. Mimo to Komitet apeluje do Marszałka Sejmu o zakończenie prac nad tą ustawą.
Lasy prywatne stanowią jedynie 1,5 mln ha powierzchni, z czego osoby fizyczne posiadają nieco ponad 1,4 mln ha. Próbując przekształcić lasy państwowe w prywatną własność, narażamy na szwank dobro publiczne oraz osłabiamy władze państwowe. Lasy są bowiem podstawowym zasobem dla gospodarki i społeczeństwa Polski. Zaniedbanie tej kwestii jest równoznaczne z łamaniem Konstytucji.
Dlatego też Konstytucja powinna chronić lasy jako dobro całego narodu i gwarantować im niepodzielność oraz pełny udział w zrównoważonym rozwoju kraju. Powinny one pozostać zasobem Skarbu Państwa, niezależnie od doraźnych interesów politycznych.