Magia chińskich ogrodów Suzhou i ich niezwykła historia

Wspaniały, pagórkowaty krajobraz miejsko-ogrodowy Suzhou to miejsce jak z innej epoki, zlokalizowane nieopodal takich gigantów jak Pekin i Szanghaj. Krótka, zaledwie półgodzinna podróż szybkim pociągiem ze Szanghaju do Suzhou przenosi nas wprost do innego świata, oddalonego o wiele wieków od nowoczesnej rzeczywistości.

Zwiedzanie Suzhou po kilkudniowym pobycie w zgiełku Szanghaju może być prawdziwym zaskoczeniem. Rytmy życia są tu znacznie wolniejsze niż w pulsującym energią wielkim mieście. Charakterystyczne dla Suzhou są malownicze ogrody, które kształtują specyficzny krajobraz tego miejsca. Ale skąd wzięły się te piękne ogrody? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w historii miasta, dokładnie w XI wieku. Suzhou, będąc wówczas dynamicznie rozwijającym się centrum produkcji jedwabiu, przyciągało chińskie elity swoim potencjałem gospodarczym. Wielu wpływowych przedsiębiorców wybierało to miejsce jako swoją siedzibę, zafascynowanych perspektywą zdobycia znaczącego majątku. Kształtowanie efektownych ogrodów stało się jednym z ich ulubionych hobby. Ogrody te miały nie tylko zdobić, ale również służyć duchowej kontemplacji, dlatego też były one projektowane w harmonijnym stylu, zgodnie z regułami feng shui. Z czasem, to zjawisko przekształciło się w tradycję, która zaowocowała powstaniem ponad 300 ogrodów i parków między XI a XVI wiekiem. Choć nie wszystkie z nich przetrwały do dzisiaj, to wiele nadal cieszy oko mieszkańców i przyciąga turystów. W 1997 roku ogrody Suzhou zostały honorowo wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nazwy ogrodów w Suzhou przemawiają do wyobraźni swoją poetyką i głębokim związkiem z filozofią Wschodu. Ogród Harmonii, Ogród Przebywania czy Ogród Pawilonu Błękitnej Fali to tylko niektóre z nich. Najbardziej znany jest jednak Ogród Mistrza Sieci o powierzchni pół hektara, istniejący od XI wieku. Jego nazwa nawiązuje do legendy o rybaku, który uratował syna właściciela ogrodu przed utonięciem. Centrum ogrodu zdobi staw otoczony kilkoma mostkami i usytuowaną obok altaną, z której założyciel ogrodu cieszył się widokiem na odbijający się w tafli wody księżyc. Ogród Mistrza Sieci jest nie tylko miejscem kontemplacji, ale również miejscem kultury – wieczorami odbywają się tu koncerty chińskiej muzyki klasycznej.