Historia i dziedzictwo winiarni Stina – pierwszej spółdzielni winiarskiej w Dalmacji, zlokalizowanej w mieście Bol na wyspie Brač

Pierwsza spółdzielnia winiarska w Dalmacji, znana jako Winiarnia Stina, znajduje się w malowniczym miasteczku Bol na wyspie Brač. Tej niezwykłej lokalizacji przyświecała okazja uczestniczenia w Międzynarodowym Spotkaniu Influencerów Turystycznych, które odbyło się w ramach kampanii #CentralDalmatiaPower. Po krótkiej wizycie na przepięknej plaży Zlatni Rat, skierowaliśmy swoje kroki do serca Bolu. Naprzeciwko mariny Bol, ukryta między tradycyjnymi budynkami miasta, majaczyła Winiarnia Stina.

Zgodnie z legendami, pierwsze sadzonki winorośli trafiły na wyspę Brač za sprawą uciekinierów z Troi. Historia uprawy winorośli i produkcji wina na terenie wyspy z pewnością ma korzenie sięgające czasów rzymskich. U stóp Vidovej Gory przez stulecia uprawiano odmianę winorośli zwanej Plavac mali, która doskonale znosi niewielką wilgotność oraz obfituje w ciepło i słońce.

Niezwykłe dziedzictwo winiarskie miasteczka Bol na Braču rozpoczęło się w 1900 roku, kiedy to mieszkańcy założyli Pierwszą Dalmatyńską Spółdzielnię Winiarzy. W krótkim czasie, bo już po trzech latach, powstała winiarnia. Była ona w tamtych czasach symbolem najnowocześniejszej technologii winiarskiej, a jej produkty były sprzedawane nie tylko na terenie Cesarstwa Austro-Węgierskiego, ale i w całej Europie. W 1909 roku, uczestnicy z Bolu zdobyli pierwszy złoty medal dla wina na prestiżowej międzynarodowej wystawie wina w Paryżu.