Czy podróż po Europie rowerem może się udać przy małych nakładach finansowych?

Biorąc pod uwagę ceny paliwa, a także to jak wzrosły ceny noclegów, można dojść do wniosku, że raczej nie ma co liczyć na wyjazd wakacyjny. Ale z drugiej strony można pomyśleć nad wersją bardziej oszczędną. Doskonałym wyborem może być podróż po Europie, taki w sumie eurotrip, a raczek biketrip, bo tutaj zamiast samochodem, warto pojechać rowerem. Jednak czy taka podróż może się udać przy małych nakładach finansowych? Odpowiedź brzmi „tak” i zaraz Wam przedstawimy, jak ją zaplanować i o czym pamiętać.

Obostrzenia covidowe cd…

Cóż znowu wraca Covid i rzeczywiście zarażeń jest coraz więcej. Z tego też powodu warto śledzić doniesienia z różnych krajów, by dowiedzieć się czy przypadkiem nie zostały wprowadzone obostrzenia. Wiele Rządów się nad tym zastanawia. Zdecydowanie lepiej dowiedzieć się o obostrzeniach będąc w Polsce niż dojechać do danego kraju i spędzić czas na kwarantannie. Na pewno warto być zaszczepionym, ale nie tylko dlatego, że są kraje, które wciąż wymagają „paszportów”, ale przede wszystkim dla własnego zdrowia. Skoro to już jasne, to oczywiście można już przejść do kolejnego ważnego etapu planowania podróży, czyli…

Sprawdzenie stanu technicznego jednośladu

Jazda na rowerze jest przyjemnością i to fakt niezaprzeczalny. Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że rower tak jak każdy sprzęt może się psuć. Dlatego też warto przed samym wyjazdem sprawdzić jego stan techniczny i dowiedzieć się, czy wszystko działa prawidłowo. Ważne są nie tylko hamulce, ale też pozostałe podzespoły. W myśl zasady, że „przezorny zawsze ubezpieczony” należy jeszcze spakować zestaw naprawczy na wypadek złapania gumy czy też zerwania łańcucha. Nie można jeszcze zapominać o tym jak ważne są lusterka rowerowe. W końcu zapewne będziecie poruszać się nie tylko po prostych i mały uczęszczanych nawierzchniach, ale też pod drogach głównych, a lusterka zapewnią zdecydowanie lepszą widoczność. Niewątpliwie w znaczący sposób wpływają także na samo bezpieczeństwo jazdy. Czas zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia na wypadek niespodziewanych zdarzeń. Koszty ubezpieczenia wcale nie są wysokie, a jednak sprawiają, że można być spokojniejszym. Na tym etapie warto wiedzieć, że jako obywatele UE macie możliwość darmowego leczenia, ale musicie posiadać kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument, który potwierdza Wasze prawo do bezpłatnego leczenia. Ale musicie taką kartę wyrobić i mieć przy sobie.

Jak ogarnąć noclegi?

Wiadomo, że do podróży trzeba właściwie się przygotować. Wiadomo też, że chcecie relatywnie obniżyć koszty podróży. Z tego też powodu musicie znaleźć tanie miejsca noclegowe. Dobrym wyborem jest spanie na polach namiotowych. W końcu spakowanie namiotu nie jest problemem. Ale możecie też skorzystać ze stron, gdzie można znaleźć informacje o darmowych noclegach. Wiele ogłoszeń dostępnych jest na stronie: www.globalfreeloaders.com. W kolejnych latach możecie się odwdzięczyć i zaproponować darmowy nocleg osobom, które Was ugościły. Zatem to takie proste. Wiadomo, że warto poczytać opinie o takich osobach, a przy tym pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Warto jeszcze obniżyć koszty poprzez stołowanie się w tanich lokalach. Kupowanie dań w restauracjach nie wchodzi w grę. Ale zawsze można kupować produkty spożywcze i przygotowywać sobie na postojach kanapki. Na pewno też osoba, która przyjmie Was na weekend pozwoli Wam skorzystać z kuchni.

O czym jeszcze pamiętać?

Skoro to już wiecie, to czas spakować torby podróżne, założyć wygodne i mocne obuwie, ale też ubranie, które nie krępuje ruchów i można już powoli wyruszać. Teraz ostatni szlif i sprawdzenia lusterek. Rowerowe lusterko musi tak być ułożone, aby zwiększyć widoczność tego, co dzieje się za Wami. Skoro wszystko jasne, to możecie wyruszać. Nie zapomnijcie o tym, że podczas jazdy musicie się nawadniać. Regularnie więc zatrzymujecie się i nawadniajcie, a potem uzupełniajcie bidon w wodę, tak aby nie odwodnić się. Spakujcie tylko minimum, a więc wszystko, co potrzebujecie bez zbędnych i niepotrzebnych rzeczy. A potem pozostaje już tylko cieszenie się podróżą.