10 niespodziewanych faktów o Szczecinie: Odkrywaj tajemnice stolicy Pomorza Zachodniego

Niestandardowe informacje dotyczące Szczecina stanowią zasób fascynujących, a nieraz nieznanych szczegółów, które warto mieć na uwadze. Nie ma znaczenia, czy jesteś mieszkańcem tego miasta w województwie Zachodniopomorskim, czy też nie.

Tak samo jak nieoczywiste dane o Krakowie czy Warszawie, te dotyczące Szczecina mogą zaskoczyć zarówno turystów zwiedzających to miasto, jak i jego stałych mieszkańców. Poniżej przedstawiamy dziesięć nieznanych faktów o stolicy województwa Zachodniopomorskiego, które z pewnością warto zgłębić.

Stolica mozaik

W Szczecinie znajduje się ponad 140 dzieł sztuki tworzonych techniką mozaiki, rozmieszczonych po całym mieście. W ich skład wchodzą m.in. przedwojenne mozaiki znalezione na płytach nagrobkowych odkopanych z ziemi na cmentarzu, który przez dekady był zapomniany. Możemy również znaleźć wiele dzieł artystów plastycznych twórczości okresu PRL oraz prace tworzone od kilku lat niemal pod okiem mieszkańców, które są dziełem współczesnych artystów. Pełny katalog oraz mapy mozaik można odszukać na profilu „Mozaiki szczecińskie” na Facebooku.

Wielkie osiągnięcie projektanta Bursztynowej Komnaty

Johann Friedrich Eosander von Göthe, twórca sławnej sali z bursztynu, w początkach swojej kariery jako młody architekt rozwijał swoje umiejętności w Szczecinie. Jego kariera nabrała rozpędu po stworzeniu projektu zegara dla wieży zamkowej. Zegar datowany na rok 1693, z błaznem odmierzającym kwadranse i godziny, maską zielonego człowieka, który śledzi wzrokiem wskazówkę i innymi interesującymi elementami, jest nadal dumą Szczecina i jednym z najbardziej atrakcyjnych zabytków tego typu w Polsce.

Pozostałe