Wspaniałości Wietnamu: Niezwykłe fakty o tym fascynującym azjatyckim kraju

Południowo-Wschodnia Azja jest pełna niesamowitych miejsc, ale jednym z najbardziej fascynujących krajów tego regionu jest niewątpliwie Wietnam. Kraj ten nie tylko obfituje w przepiękną przyrodę, ale również oferuje unikalną kulturę i tradycje, które przez wieki były kształtowane przez dziesiątki różnych grup etnicznych. Ale co tak naprawdę odróżnia Wietnam od innych krajów? Jakie są najciekawsze fakty na temat tego wyjątkowego kraju?

W Wietnamie liczba motocykli znacznie przewyższa liczbę samochodów osobowych. Kraj ten stanowi też wyjątek wśród większości państw Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, używając alfabetu łacińskiego. W Wietnamie kończy swój bieg jedna z najdłuższych rzek na świecie. Ale to nie wszystkie interesujące informacje na temat tego azjatyckiego kraju.

Naturalne piękno Wietnamu jest absolutnie zachwycające, z różnorodnymi gatunkami flory i fauny. Niestety, działania wojenne spowodowały poważne uszkodzenia naturalnego środowiska Wietnamu, co doprowadziło do utraty dużego obszaru pierwotnych lasów. Dodatkowo, aktualne metody gospodarowania, takie jak rolnictwo wypaleniskowe, nadal przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego.

W odpowiedzi na te niekorzystne zmiany, rząd Wietnamu stworzył ponad 30 parków narodowych, aby chronić najcenniejsze obszary kraju. Najstarszy z nich, Park Narodowy Cúc Phương, został założony w 1962 roku. Drugi, Park Narodowy Cát Bà, powstał 24 lata później. Pozostałe parki powstały między 1991 a 2004 rokiem.

Wietnam jest prawdziwym rajem dla grotołazów i speleologów. Tylko w Parku Narodowym Phong Nha-Kẻ Bàng odkryto ponad 300 jaskiń o łącznej długości przekraczającej 70 kilometrów. W 1991 roku odkryto tam Hang Sơn Đoòng – największą jaskinię na świecie. W 2019 roku ustalono, że jej objętość wynosi aż 1,6 miliona metrów sześciennych! Część tej niezwykłej jaskini stanowi podziemna rzeka, a temperaturowe różnice spowodowały zawalenie się niektórych części sklepienia, co pozwoliło dzikiej naturze na wniknięcie do środka.

Wietnam jest domem dla około 100 milionów osób. Większość z nich, ponad 80 procent, nie identyfikuje się z żadną religią. Jednak raport z 2021 roku przygotowany dla rządu Stanów Zjednoczonych sugeruje, że liczba ta może nie odzwierciedlać rzeczywistej sytuacji. Szacuje się, że tylko około 30 procent społeczeństwa to ateiści. Reszta obywateli unika deklaracji religijnej z obawy przed prześladowaniami.