Mala Solina i Velika Solina: ukryte solne klejnoty Šibenika

Założone na półwyspie Zablaće, w bliskim sąsiedztwie Twierdzy św. Mikołaja, niecałe 7 kilometrów od miasta Šibenik, usytuowane są dwa jeziora – Mala Solina i Velika Solina. W czasach średniowiecza pełniły one rolę salin (solan) – miejsc wydobycia soli. Obecnie, przyglądając się tym zbiornikom wodnym, trudno przekonać się o tym, że kiedyś stanowiły podstawę gospodarki Šibenika, a zyski z produkcji i handlu solą uczyniły to miasto jednym z najbardziej potężnych na Adriatyku.

Wśród nich szczególną uwagę przyciąga Mala Solina. Jej wyjątkowy odcień wody sprawia, że jest niezwykle urocza dla obiektywów aparatów. Nie musisz podróżować aż do Australii, Hiszpanii, Kanady czy Senegalu, aby podziwiać różowe jezioro. Wystarczy odwiedzić okolice Šibenika i udać się na pobliski półwysep. To miejsce zdecydowanie warto zobaczyć!

Niestety, obecnie oba jeziora utraciły swój turystyczny blask, co jest ogromną stratą, biorąc pod uwagę ich historyczne znaczenie dla Chorwacji. Ciekawostką jest fakt, że kilka lat temu nad brzegiem Malą Soliną zjawił się sam Brad Pitt. Ale na ten temat więcej przeczytacie na końcu tego wpisu.

Šibenik był znany jako „Słone złoto” w XIV wieku. Było to za sprawą soli, która była kluczowym produktem eksportowym tego miasta. Kupcy z Trogiru i Splitu chętnie nabywali sól ze Šibenickich solan. Dzięki dochodom uzyskanym z handlu tym surowcem, władze Šibenika były w stanie sfinansować budowę miejskich fortyfikacji.