Czas podróży i atrakcje w Goa, najbardziej znanym miejscu wypoczynkowym w Indiach

Goa, nazywane często rajem Indii, jest słynne na całym świecie jako idealne miejsce na urlop. Jego urok polega na pięknych, piaszczystych plażach kąpanych w turkusowych wodach Morza Arabskiego, fascynującej mieszance kulturowej wynikłej z połączenia dziedzictwa portugalskiego z elementami Azji, a także bogactwie historycznym i przyrodniczym. Niezapomniane wrażenie robią również uśmiechnięci mieszkańcy tego regionu. Przyjrzyjmy się bliżej, kiedy najlepiej zaplanować wyjazd do Goa i co warto tam zobaczyć.

Najmniejszy stan Indii – Goa – tętniący portugalskim dziedzictwem

Goa, mające 3702 km² powierzchni, jest najmniejszym stanem Indii. Położone jest ono na zachodzie subkontynentu indyjskiego, nad Morzem Arabskim, kilkaset kilometrów na południe od Mumbaju. Stolicą Goa jest Panaji (znane również jako Panjim), natomiast największym miastem jest Vasco da Gama.

Historia Goa sięga 1510 roku, kiedy Portugalia przeprowadziła inwazję na ten obszar, przejmując władzę od ówczesnego muzułmańskiego króla Yusufa Adil Khana. Mając na uwadze, że Goa było pierwszą terytorialną zdobyczą Portugalii w Azji, stało się ono stolicą całego azjatyckiego imperium tego kraju. Goa doświadczało okresu prosperity aż do końca XVI wieku, po czym nastąpiło stopniowe pogorszenie sytuacji związane z epidemiami i atakami ze strony Holandii i Marathów. Po uzyskaniu przez Indie niezależności w 1947 roku, rząd indyjski zażądał od Portugalii oddania Goa, jednak Portugalczycy byli temu przeciwni. Ostatecznie, w 1961 roku, indyjscy żołnierze zajęli siłą Goa i wygnali stamtąd Europejczyków. Status stanu Goa uzyskało dopiero w 1987 roku.

Ciekawostką jest fakt, że wielowiekowe panowanie Portugalczyków sprawiło, że Goa różni się kulturowo od innych regionów Indii. Na przykład, katolicka społeczność w Goa jest dość liczna i na miejscowych ulicach można znaleźć wiele kościołów. Ta różnorodność kulturowa jest również widoczna w obecności różnych wyznań religijnych, takich jak hinduizm, islam, dżinizm czy sikhizm. Do dzisiaj możemy zauważyć wpływy portugalskiego dziedzictwa w imionach i nazwiskach mieszkańców Goa. Kiedyś językiem urzędowym, używanym przez elity oraz pracowników administracji, było portugalskie, natomiast obecnie dominuje język konkani.